Poland

Zbudował sztuczny lodowiec na pustyni

pokaż komentarz

Na dalekiej północy Indii, zimna górska pustynia jest wspaniałym tłem dla bezprecedensowo lodowatej struktury.
Jest to kraina ekstremów, gdzie opady deszczu są rzadkością, a temperatury wahają się od zera do znacznie poniżej zera. Mieszkańcy mówią, że jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie człowiek siedzący na słońcu z nogami w cieniu może jednocześnie cierpieć na udar słoneczny i odmrożenia.
To region Ladakh - czyli "kraina wysokich przełęczy" - położony pomiędzy dwoma najwyższymi pasmami górskimi świata, Himalajami i Kunlun.
Opady deszczu są tu rzadkością. Woda, niezbędna do nawadniania pól uprawnych, które są siłą napędową miejscowej ludności, pochodzi głównie z topniejącego śniegu i lodu.
Ale zmiany klimatyczne powodują, że ziemia ta staje się jeszcze bardziej sucha, pozostawiając rolników bez wody w kluczowych miesiącach sadzenia w kwietniu i maju, tuż przed tym, jak lodowce zaczną topnieć w letnim słońcu.
Rozwiązanie problemu przez jednego człowieka? Zrób więcej lodowców.

Lodowa stupa

W 2014 roku lokalny inżynier mechanik, Sonam Wangchuk, wyruszył w celu rozwiązania kryzysu wodnego w Ladakh.


Naturalne lodowce kurczą się z powodu rosnących temperatur na świecie. Z tego powodu dostarczają one znacznie mniej wody wczesną wiosną, ale potem uwalniają dużo w letnie upały, kurcząc się jeszcze bardziej.
Wangczuk miał prosty pomysł: chciał zrównoważyć ten naturalny deficyt, zbierając wodę z topniejącego śniegu i lodu w zimnych miesiącach, które normalnie poszłyby na marnotrawstwo, i przechowywać ją do wiosny, dokładnie wtedy, gdy rolnicy potrzebują jej najbardziej.
"Kiedyś widziałem lód pod mostem w maju i zrozumiałem, że to słońce sprawia, że lód się topi, a nie temperatura otoczenia", powiedział CNN.
"Zdałem sobie sprawę, że lód może trwać długo, nawet na niskich wysokościach".
Następnie zbudował dwupiętrowy prototyp "lodowej stupy", stożka lodu, który nazwał po tradycyjnych, przypominających kopce, świętych pomnikach, które można znaleźć w całej Azji.

Dlaczego stożek?


Lodowa stupa jest tworzona bez prądu i pomp, tylko z wykorzystaniem fizyki.
Najpierw układa się rurę pod ziemią, łączącą strumień wody i miejsce, gdzie wymagana jest lodowa stupa, zazwyczaj obok wioski. Woda musi pochodzić z większej wysokości, zazwyczaj około 60 metrów lub więcej.
Ponieważ ciecz w systemie zawsze chce utrzymać swój poziom, woda z 60 metrów w górę rzeki będzie rozpylać 60 metrów w powietrze z rury w dół rzeki, tworząc fontannę.
Temperatura zamarzniętego powietrza robi resztę, natychmiast krystalizując krople wody w lód, który spada tuż poniżej, tworząc stożek.
"Pachołek jest bardzo łatwy do wykonania z lodem, ponieważ każdy kapiący w sposób naturalny tworzy stożek pod nim - sopelki są odwróconymi stożkami", mówi Wangchuk.
Ale stożek ma więcej pożądanych właściwości: "Ma minimalną powierzchnię wystawioną na działanie wody, którą zawiera".
Oznacza to, że topi się bardzo wolno: prototyp, wysoki na 20 stóp i zawierający 150.000 litrów wody, trwał od zimy do połowy maja, właśnie wtedy, gdy woda jest potrzebna do nawadniania, podczas gdy cały otaczający lód na ziemi zniknął do końca marca.

źródło: Sztuczny lodowiec powstaje przy użyciu tylko rury i ciśnienia wody.jpg