Poland

Zagłada polskiej inteligencji. 81. rocznica mordu w Palmirach

pokaż komentarz

Zbrodnia w Palmirach, mimo że dość znana z powodu mocnego nagłaśniania przez Warszawę narzucającą reszcie Polski swoją wizję historii, wcale nie była największą niemiecka zbrodnią na polskiej inteligencji podczas II wojny światowej. Największa była zbrodnia w Piaśnicy, która pochłonęła od 12 do 14 tys. ofiar. Było to niedaleko Wejherowa, czyli na Pomorzu.
Również na Pomorzu miała miejsce druga największa niemiecka zbrodnia na polskiej inteligencji - zbrodnia w Mniszku niedaleko Świecia. Zamordowano tam wtedy prawie 10 000 ludzi.
Trzecia co do wielkości zbrodnia miała miejsce w Lesie Szpęgawskim niedaleko Starogardu Gdańskiego, która pochłonęła od 5000 do 7000 ludzi.
Ogólnie eksterminacyjna akcja wymierzona w pomorską inteligencję 1939-1940 była najkrwawszą niemiecką akcją eksterminacyjną na Polakach podczas II wojny światowej.
Szkoda, że o tym nie mówi się i nie pisze tyle ile o Palmirach i reszcie egzekucji tzw. pierścienia warszawskiego.

Football news:

Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project
We made a mistake and we apologize. We heard you. Arsenal's open letter of apology for Super League