
Przepisy prawa pracy warunkuj¹ prawo do zadoœæuczynienia za mobbing od jego negatywnego wp³ywu na stan zdrowia pracownika. Taki zwi¹zek nie jest konieczny przy roszczeniu cywilnym o zadoœæuczynienie.
Z przepisów kodeksu pracy wynika, ¿e pracownikowi, który dozna³ mobbingu lub wskutek mobbingu rozwi¹za³ umowê o pracê, przys³uguje roszczenie o odszkodowanie (art. 943 § 4). Na gruncie k.p. pracownikowi przys³uguje tak¿e inne roszczenie w zwi¹zku z mobbingiem – tj. zadoœæuczynienie pieniê¿ne za doznan¹ krzywdê (art. 943 § 3 k.p.). Mo¿liwoœæ dochodzenia zadoœæuczynienia z tytu³u mobbingu na gruncie k.p. dotyczy jednak wy³¹cznie tych pracowników, u których mobbing wywo³a³ rozstrój zdrowia.
Jak wynika z wyroku S¹du Najwy¿szego z 7 maja 2009 r. (III PK 2/09), mo¿liwoœæ dochodzenia przez pracownika zadoœæuczynienia z tytu³u mobbingu na gruncie przepisów prawa pracy aktualizuje siê wy³¹cznie w przypadku doznania przez niego rozstroju zdrowia. Rozstrój zdrowia powinien byæ jednak kwalifikowany w kategoriach medycznych, nie zaœ bazowaæ na subiektywnym odczuciu smutku, przygnêbienia, ¿alu czy innych negatywnych emocjach osoby mobbingowanej. Jak wskazuje dale...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostêp do treœci rp.pl ju¿ od 9,90 z³ za miesi¹c!
Wybierz najkorzystniejsz¹ ofertê i zyskaj dostêp do najwa¿niejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.