
Royal Navy posiada³a nieaktualne informacje [we wrzeœniu 1940 r. – red.] i nie zdawa³a sobie sprawy, ¿e kilka tygodni wczeœniej Niemcy przenieœli okrêty podwodne do œwie¿o przejêtych baz w okupowanej Francji. Pozwoli³o to U-Bootom o dziesiêæ dni d³u¿ej grasowaæ na Atlantyku
W brzuchu U-Boota znajdowa³o siê czternaœcie torped, zwanych przez za³ogê „wêgorzami". Dopóki nie wystrzelono jednego czy dwóch „wêgorzy", mieszkañcy nie mieli nawet doœæ miejsca, ¿eby siê przebraæ w pozycji wyprostowanej; tym bardziej pragnêli jak najszybciej odnaleŸæ i zaatakowaæ nieprzyjacielski statek.
Uko³ysany trzeszczeniem i ko³ysaniem kabiny Colin Ryder Richardson przysypia³ nad otwartym komiksem, kiedy znienacka poderwa³ go g³uchy odg³os dobiegaj¹cy gdzieœ z g³êbin pod jego koj¹. Wskazówki stoj¹cego obok zegara pokazywa³y trzy minuty po pó³nocy. W swoim domu w Londynie jedenastoletni ch³opak ju¿ dawno by spa³. Na statku nie by³o jednak rodziców, którzy zrzêdliwie gadaliby o koniecznoœci zgaszenia œwiat³a i wczesnej pobudce. Podczas ich pierwszego spotkania przed czterema dniami wêgierski opiekun Colina dziel¹cy z nim kabinê, m³ody dziennikarz Laszlo Raskai, uzna³, ¿e blondynek o inteligentnych oczach nie potrzebuje ju¿ nadzoru doros³ych. Jakie¿ niebezpieczeñstwo mog³o mu groziæ na luksusowym transatlantyku poza wypadniêciem za burtê?
Korzystaj¹c ze swobody, kilka dni wczeœniej Colin umieœci³ w szufladzie sekretarzyka oddzielaj¹cego ich koje kulkê z ³o¿yska, któr¹ odkry³ w szczelinie pomiêdzy deskami pok³adu. Chrobot i postukiwanie przet...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.