Poland

Wyrok bez uzasadnienia. Co zrobić, gdy Temida milczy o motywach?

statystyki
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prezentowanie uzasadnionego stanowiska jest niewątpliwie ważną, wręcz kluczową umiejętnością sędziegoźródło: ShutterStock

Czy wyrok sądu cywilnego może w ogóle nie zawierać uzasadnienia? Choć to sytuacja wyjątkowa, może się przecież zdarzyć. Co wtedy? - pisze adwokat Andrzej Ceglarski.

K ażdy obywatel RP ma święte, niepodważalne prawo do poznania przesłanek wydania zapadłego w jego sprawie orzeczenia zaprezentowanych w jasny, czytelny sposób i w przystępnej formie. W państwie prawa sądy nie mogą rozstrzygać spraw, które mogą decydować o dorobku życia obywateli, bez rzetelnego wyłożenia i wyjaśnienia im racji wydawanych orzeczeń. Te motywy decyzji sądu przełożone na papier tworzą jego pisemne uzasadnienie.

Uzasadnieniem według „Słownika języka polskiego” PWN jest „zbiór, zestawienie argumentów, motywów, dowodów, pobudek wyjaśniających czyjeś działanie, postępowanie. Uzasadnianie polega na popieraniu czegoś dowodami, argumentami, wykazywaniu słuszności, prawdziwości czegoś, motywowaniu i argumentowaniu”. Zaś uzasadniony to inaczej „oparty na obiektywnych racjach, podstawach; słuszny, usprawiedliwiony”.

Dwa wieki tradycji

W prawie rzymskim, na którego fundamentach stoi współczesny system prawny, całe postępowanie kończył wyrok sędziego – czasem wygłaszany tylko ustnie. W rzymskim postępowaniu formułkowym nie było bowiem wymagane ani jego sformułowanie na piśmie, ani tym bardziej uzasadnienie. W europejskim prawie kontynentalnym obowiązek uzasadniania orzeczeń występuje jednakże już od czasów Rewolucji Francuskiej. Dzięki motywom zawartym w uzasadnieniu ten, kto proces przegrał, z założenia ma wiedzieć, dlaczego tak się stało.


Pozostało jeszcze 74% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally