W pracy prawników nie o zarobek chodzi, lecz o poczucie godnoœci.
Pod koniec 2019 r. do Trybuna³u Konstytucyjnego wp³ynê³a skarga, w której adwokat domaga siê stwierdzenia niezgodnoœci z konstytucj¹ przepisów rozporz¹dzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Pañstwa kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzêdu w zakresie stawki maksymalnej op³aty za czynnoœci adwokackie w sprawach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego (240 z³ plus VAT).
Zdaniem skar¿¹cego wysokoœæ honorarium jest niezgodna z prawem do godnego wynagrodzenia, jeœli zwa¿yæ na niezbêdny wk³ad pracy (udzia³ w oœmiu rozprawach), stopieñ skomplikowania sprawy (trzy opinie bieg³ych uzupe³niane ustnie na rozprawach oraz siedem pism procesowych i apelacja) oraz wagê sprawy (pozostawanie klienta w zamkniêtym zak³adzie opieki leczniczej). Skar¿¹cy jest zdania, ¿e wynikaj¹ca z rozporz¹dzenia regulacja przenosi ze Skarbu Pañstwa na adwokata koszty œwiadczenia pomocy prawnej. Prokurator generalny uwa¿a zaœ, ¿e obowi¹zuj¹ce zasady ustalania wynagrodzeñ staraj¹ siê uwzglêdniaæ zarówno ...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.