Poland

Wołanie o pomoc z dyspozytorni warszawskiego pogotowia

Tu rozdziela się karetki i tu decyduje się, co robić, gdy w jakimś szpitalu nie ma miejsca. Problem w tym, że miejsc jest coraz mniej, a czasami nie ma ich wcale.

„(…) W oddziale Intensywnej Terapii – 0 wolnych miejsc.
W oddziale „R” Kliniki Kardiologii – 0 wolnych miejsc.
Brak miejsc dla chorych podejrzanych o Covid-19.
W klinikach oczekują pacjenci z dodatnimi wynikami na przeniesienie (…).”

Jest źle.

Codziennie dziesiątki takich faksów spływają ze szpitali do dyspozytorni pogotowia. To tu przyjmuje się wołanie o pomoc. Tu rozdziela się karetki i tu decyduje, co robić – gdy w jakimś szpitalu nie ma miejsca. Problem w tym, że miejsc jest coraz mniej, a czasami nie ma ich wcale.

Byłem właśnie na dyżurze w jednej z dużych dyspozytorni. Za monitorami, przy telefonach siedzą bardzo często doświadczeni ratownicy, ludzie, którzy następnego dnia sami wsiadają do karetek.

Ci z największym stażem znają wszystkie zespoły po imionach, są też na „ty” z wieloma lekarzami dyżurującymi na SOR-ach. Nie nakazują przyjęcia pacjenta, ale proszą: – Olgierd, weź jeszcze tego jednego, a potem postaram się oszczędzać cię przez godzinę czy dwie.

Nie dajemy rady, odpuśćcie

Czasem działa to w drugą stronę. Dzwonią lekarze, którzy błagają, żeby dać im i personelowi chwilę wytchnienia: „Nie dajemy rady. Odpuśćcie na jakiś czas”.

Ale czasami i to nie pomaga. Na dyżurze, który obserwowałem, pacjent covid plus (ból w klatce, duszność, odwodnienie, niskie ciśnienie) obijał się w karetce ponad trzy godziny. Sprawa oparła się o wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który wydał szpitalowi polecenie przyjęcia pacjenta.

Ratownicy i lekarze jeżdżący w ambulansach są coraz bardziej zmęczeni – jeżdżeniem od szpitala do szpitala, czekaniem na podjazdach.

Jan, lekarz pogotowia, niedawno czekał z pacjentką gotową do intubacji trzy godziny przed SOR-em: – Są emocje. Rura do intubacji przygotowana. Czekamy, kiedy się pacjentka pogorszy, kiedy podłączać do respiratora, ratować życie. A może jednak wcześniej wpuszczą nas na SOR?

Dlaczego nie wpuszczają na SOR?

Ordynatorka SOR-u z południa Polski pisze do mnie właśnie:

„W szpitalu mamy dwa miejsca respiratorowe dla covid. W chwili obecnej czterech pacjentów na czterech respiratorach. Piątego nie mam do czego podłączyć”.

Football news:

Ney warmly recalls Maradona: at the age of 14, he brought the legend to an exhibition match, Diego himself offered to take a photo
Klopp responded to Neville's criticism about the words about 5 substitutions and the calendar: I'm not like him. I'm talking about all the players
The hardest task: help choose the best attacking midfielder in history
Mourinho, Lampard, Solskjaer and Moyes claim the title of best coach of November in the Premier League
Brunu, Grealish, Chilwell, Heibjerg - among the contenders for the November best player award in the Premier League
Klopp-best coach of 2020, flick-2nd, Guardiola-3rd (ESPN)
The most beautiful football documentary, I think, was made about Leeds. We talked to the Director