Poland

Witucki: Myślę, że radcowie prawni odrobili tę lekcję z marketingu lepiej [WYWIAD]

statystyki
fot. Wojtek Górski Bartłomiej Witucki, adwokat, przez ponad 15 lat w ramach programu antypirackiego BSA The Software Alliance tworzył liczne kampanie edukacyjne służące podnoszeniu świadomości prawnej w zakresie praw własności intelektualnej.

fot. Wojtek Górski Bartłomiej Witucki, adwokat, przez ponad 15 lat w ramach programu antypirackiego BSA The Software Alliance tworzył liczne kampanie edukacyjne służące podnoszeniu świadomości prawnej w zakresie praw własności intelektualnej.źródło: DGP

- Mam pewne wątpliwości, co autorzy kampanii adwokackiej chcieli osiągnąć. Niestety, przychodzi mi do głowy myśl, że jest to trochę akcja, która miała sprawić przyjemność samym adwokatom - mówi Bartłomiej Witucki, adwokat, przez ponad 15 lat w ramach programu antypirackiego BSA The Software Alliance tworzył liczne kampanie edukacyjne służące podnoszeniu świadomości prawnej w zakresie praw własności intelektualnej.

Jak pan ocenia zakończoną niedawno kampanię promocyjną adwokatury „Adwokat w każdym przypadku”? Publikowane w mediach społecznościowych spoty ze znanym językoznawcą oraz strona internetowa wyjaśniająca problemy i pojęcia prawne, to dobry sposób promocji zawodu?

Jako adwokat, muszę przyznać, że kampania adwokacka przykuła moją uwagę i w pierwszej chwili uznałem ją za pomysłową, natomiast to nie wystarczy w działaniach marketingowych. Muszą one bowiem być precyzyjnie określone, nie tylko co do przekazu, grupy odbiorców czy środków komunikacji, lecz także celu. Może on być różnie definiowany – wizerunkowy, edukacyjny (czyli zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa, bo nie ma w Polsce praktyki korzystania z usług prawnika w codziennym życiu, jak to jest w państwach Europy Zachodniej). Mam pewne wątpliwości, co autorzy kampanii adwokackiej chcieli osiągnąć. Niestety, przychodzi mi do głowy myśl, że jest to trochę kampania, która miała sprawić przyjemność samym adwokatom. Poprzez wspomnianą pomysłowość, której nie zaprzeczam i przez zaskoczenie, wynikające z zaangażowania osoby nie tylko powszechnie znanej, lecz także powszechnie lubianej, jaką jest prof. Jerzy Bralczyk.

Czyli w kampanii zabrakło spójnego pomysłu?

Mówiąc o strategii komunikacji marketingowej, należy zadbać o jej fundament. Jedną z metod stosowanych w branży reklamowej jest odpowiedzenie na pięć zasadniczych pytań. Pierwsze: „Kim chciałbyś być?”, drugie „Kto o tym powinien wiedzieć?”, trzecie „Co ci, którzy powinni to wiedzieć, myślą o tobie teraz?”, czwarte „Co chciałbyś, żeby myśleli?” i piąte, najważniejsze „Dlaczego mieliby ci wierzyć?”. Odpowiedzi na te pytania to fundament strategii komunikacyjnej. To pierwszy etap. Drugi to dobranie odpowiednich środków przekazu. W dzisiejszych czasach niewątpliwie znaczącą rolę odgrywają media społecznościowe, jakkolwiek nadal telewizja pozostaje królem. Wciąż ma olbrzymią siłę rażenia, tylko trzeba sprytnie i racjonalnie zaplanować czasy emisyjne. Oczywiście, w prime timie są największe koszty, ale i największa widownia. Jeśli zaś będziemy realizować kampanię w porze telewizji śniadaniowych, to jest duża wątpliwość, czy dotrzemy do odbiorców, na którym nam zależy. Tak więc środki komunikacji, nasz media plan zależy od tego, do których odbiorców chcemy kierować przekaz, no i oczywiście jakimi środkami finansowymi dysponujemy.

Kampanię promocyjną w telewizji zrealizowali niedawno radcowie prawni. Jak wypadła w porównaniu z kampanią adwokatury?

Myślę, że radcowie prawni odrobili tę lekcję lepiej. Dobrze świadczy o nich to, że jasno sprecyzowali, iż kierują przekaz do przedsiębiorców. Być może adwokaci – to taka moja rada – nie powinni ścigać się z radcami w dotarciu do przedsiębiorców, by udowodnić im, że jesteśmy tak samo dobrzy, czy nawet lepsi niż radcowie prawni. Ta konkurencja między samorządami jest w pewnym sensie dość zabawna.


Pozostało jeszcze 66% treści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally