Poland

Wiemy, ile będą kosztować Polskę F-35

Naszym potencjalnym przeciwnikiem jest Rosja-kraj posiadający bardzo silną rakietową obronę przeciwlotniczą, która to może bardzo łatwo zacząć działać w naszej przestrzeni powietrznej. Jeśli chcemy aby nasze samoloty miały szanse przetrwać, F-35 jest najlepszym wyborem, ponieważ zestrzelenie takiej maszyny jest trudniejsze niż samolotów 4-tej generacji(technologia STEALTH). Gdybyśmy powiedzmy prowadzili wojny takie Francja, czyli z partyzantami Islamskimi w Afryce to faktycznie lepsze by były tańsze samoloty no bo zdolności strącania tych samolotów przeciwnik ma raczej znikome.
Spójrzmy trochę bardziej perspektywicznie, F-16 nie są teraz przestarzałe, ale za 20 lat pewnie już będą, z kolei F-35 jeszcze przez wiele lat będą najlepsze(słyszałem nawet głosy że to są ostatnie samoloty wielozadaniowe z pilotem-drony nadchodzą). Nie oznacza to oczywiście że nie potrzebujemy F-16. Czytałem o bardzo ciekawej doktrynie współdziałania samolotów 4-tej i 5-tej generacji. Najpierw lecą F-35 i zajmują się paraliżowaniem obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Potem, kiedy większość np. rosyjskich wyrzutni S-400 zostanie zniszczona, do boju rusza F-16 obwieszony bombami jak choinka i zaczyna niszczyć pozbawione obrony lotniczej cele. Wydaje mi się że wraz z wycofywaniem MIG-ów Polska dokupi trochę F-16 w dobrej cenie.
A jeśli chodzi o marudzenie o offset i inne pierdoły to musimy zrozumieć jedno: F-35 nie szuka sobie klientów. To kraje ustawiają się w kolejce po ten samolot, Lockheed-martin mają zagwarantowaną produkcje na 20 lat. Do tego do programu F-35 dołączyło wiele krajów przed nami i zapłacili zaliczki tzw. Joint Strike Fighter, naprawdę nie mamy jakiejś wielkiej możliwości negocjacyjnej.

źródło: youtube.com