Poland

Wielka spowiedź Kościoła, ale francuskiego. Te liczby szokują

Liczba ofiar księży w całej Francji – liczona od 1950 r. – może sięgać 10 tys. i więcej. W komisji powołanej i finansowanej przez Kościół nie ma ani jednego księdza.

To pod koniec ubiegłego już roku miał być opublikowany raport niezależnej komisji w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele francuskim (CIASE), powołanej z górą dwa lata temu. Raportu nie ma, ale wczoraj dowiedzieliśmy się dlaczego. Jej członkowie, eksperci świeccy ze środowisk medycznych i prawniczych szacowali początkowo, że będą mieli do opracowania blisko 3 tys. przypadków. Tymczasem dziś zanosi się na to, że liczba ofiar w całej Francji – liczona od 1950 r. – może sięgać 10 tys. i więcej.

Co kryją francuskie archiwa?

Raport komisji zamówiły dwie instytucje kościelne – Konferencja Biskupów Francuskich (CEF) i Konferencja Zakonnic i Zakonników (Corref). W czerwcu 2019 r. komisja zaapelowała do wszystkich, którzy mieliby informacje w sprawie przemocy seksualnej wobec nieletnich i osób bezradnych. Wygląda na to, że komisja wykonała już ogromną pracę: nie tylko przesłuchano 6,5 tys. osób, lecz zbadano archiwa 35 diecezji i kongregacji religijnych, jak również archiwa departamentalne i archiwa redakcji prasowych. Okazało się – wbrew obawom – że archiwa są pokaźne i przypadków ich zatajania czy niszczenia nie jest wiele. Dwa tygodnie temu znany francuski tygodnik „L’Obs” zdobył nieznane dotąd informacje o pracach komisji i uczynił z nich temat okładkowy: „Zbrodnie seksualne w Kościele – wielka spowiedź” – głosił tytuł obszernego artykułu.

„Zgromadzone dotąd zeznania są prawdziwym memoriałem bólu” – powiedział Jean-Marc Sauvé, przewodniczący komisji na wtorkowej konferencji prasowej. Nie potwierdził on podanej przez tygodnik liczby ofiar, ale można się obawiać, że jest jeszcze wyższa, gdyż powiedział dziennikarzom: „Stoi przed nami pytanie: ile ofiar się ujawniło? 25 proc.? 10 proc., 5 proc. czy mniej?”.

Czytaj także: Pedofilia w Kościele. Instrukcja obsługi z Watykanu

W komisji badającej pedofilię nie ma księdza

Na pytanie tygodnika, jak ocenić niezależność komisji powołanej przecież i finansowanej przez Kościół, Jean-Marc Sauvé podkreślił, że niezależność jest całkowita. On sam zdecydował o jej składzie; nie powołał żadnego księdza ani zakonnika. O autorytecie komisji przesądza osobista pozycja jej członków, osób znanych i szanowanych w kraju. Sauvé podkreślił też, że sami członkowie komisji określili swój program działania, nikt nie pobiera wynagrodzenia, by nie wzbudzać żadnych pytań czy podejrzeń. Kościół nigdy nie kwestionował też przedstawionego budżetu 3,5 mln euro, mimo że komisja zdecydowała wystąpić z wielką i kosztowną ankietą skierowaną do całej ludności kraju.

Z pierwszego bilansu wynika, że największa liczba ofiar pedofilii kościelnej była w latach 1950–1960, potem już spadała, wiąże się to także po prostu ze zmniejszającą się liczbą księży.

Czytaj też: Frédérik Martel, autor „Sodomy”, o hipokryzji Watykanu

Jak naprawić coś, co jest nie do naprawienia? Z góry wiadomo, iż najdrażliwszą kwestią w przyszłości będzie sprawa odszkodowań dla ofiar. Stanowisko biskupów w tej sprawie dopiero się kształtuje. Jesienią 2019 r. głosowali oni za przyznaniem każdemu jakiejś „kwoty zryczałtowanej”, niezależnie od postulatów zgłaszanych przez konkretne ofiary. Taka kwota nie miałaby być ani „odszkodowaniem”, ani „zadośćuczynieniem za krzywdę”, co – jak się wydaje – stanowi unik przed ewentualnym przyjęciem prawnej odpowiedzialności całej instytucji za przestępstwa osób indywidualnych. Sprawa odpowiedzialności Kościoła była podobno omawiana przez biskupów w końcu lutego. Z przecieków prasowych wynika, iż nie będą oni przesądzać tej kwestii przed opublikowaniem raportu komisji – spodziewanego jesienią.

Czytaj też: Na wstyd nie liczcie. Kościół powinien zapłacić

Football news:

Tedesco has discovered Promes from a new angle: he is also great between the lines. Grigoryan about the midfielder
Manchester United and Arsenal are Interested in midfielder Fluminense Martinelli, compensation - 40 million euros
Courtois on 2:1 with Barca: Real showed that they can fight
Messi has not scored against Real Madrid since May 2018
Zinedine Zidane: Real Madrid beat Barca deservedly. You can't blame everything on the judge
Ronald Koeman: The referee should have taken a clear penalty. But Barca will have to accept it again
Sergi Roberto on Braithwaite's fall: I was surprised that the referee immediately said that nothing had happened. He did not address VAR