Poland

Wenus bez fosfin. Błąd odczytu danych.

pokaż komentarz

@JerryCanPlay
@cumulus

Wstyd to raczej dla dziennikarzy i ich odbiorców powielających bzdury, czyli większości z nas. Oglądałem dwa wywiady z autorami prac naukowych, sporo czytałem, zwłaszcza ostatnio pojawiły się "opinie" czy "relacje" z dobrych źródeł popularnonaukowych. Bo na początku tylko media meinstremowe, które w tematyce nauki non stop dają ciała.

Ja to widzę tak.


-Dwa niezależne obserwatoria wypluwają terabajty danych. Dane dostępne setkom instytucji naukowych.
-Pewien zespół zainteresowal się fosfinami bo to ciekawy związek.
-Tutaj zaproszony został polski naukowiec poniewaz już kilka prac pisał na temat potencjalnych sygnatur życia na egzoplanetach. Czyli potencjalnych związków chemicznych możliwych do wykrycia w przyszłości. Na razie nie mamy odpowiedniego obserwatorium aby było to możliwe. Na razie Egzoplanety wykrywamy dzięki wahaniom jasności gwiazdy spowodowanej tranzytem egzoplanety ale nie mamy światła odbitego od tych ciał niebieskich więc na razie to tylko wstępne przygotowanie pod koncepcję budowy nowego teleskopu w przyszłości. Który na pewno będzie musiał być na orbicie, swoją drogą.
-powstaje praca naukowa, która zaczyna sie: jeżeli dane obserwacyjne nie są błędne to....
-dalej to praca przeglądowa. Czyli badanie tysiecy prac naukowych i zebranie do kupy całej wiedzy o fosfinach.
-następnie analiza tej wiedzy pod kątem wiedzy o Wenus.
-podsumowanie: jeżeli nie zachodzi tam inny, nieznany nam proces chemiczny to istnieje spore prawdopodobieństwo, że są to jakieś organizmy żywe.
-nie kojarzę, żeby naukowcy robili szum.
-tabloidy trąbią o odkryciu życia dwa tygodnie przed oficjalną publikacją pracy
-autorzy uciszają tonację ale jak widać po was nie przekszyczysz mediów.

Nawet przed chwilą mówił o tym w radiu Nowy Świat Łukasz Lamza (polecam jego kanał YT). Gówno burza powstała zanim powstała możliwość przeczytania tej pracy.

Co do tego znaleziska. Nie znam tego blogu. Nie negują go ale podchodzę ze sporą rezerwą bo nie chce mi się go teraz weryfikować.

Co autor ma na myśli mówiąc o "podkręcaniu danych" brzmi jak manipulacja. Blog o tematyce naukowej powinien być bardziej ścisły. Skąd chemiczny bada sie analizując wzory interferencyjne światła. Z wywiadu z jednym z naukowców wiem, że analizowali możliwości pomyłki z innymi zwiazskami dającymi podobne wzory i raczej wykluczyli pomyłkę.

Blog mówi, że ten szkic neguje dane obserwacyjne z jednego z obserwatoriów. Co z drugim, które oddzielnie po swojemu wypluwalo dane? Do tego to jest szkic. Czyli teraz przechodzi weryfikację. Nie zostało jeszcze opublikowane.

Ja nie forsuje żadnej teorii, piszę co wiem o co myślę. Może to znalezisko jest spoko ale na razie nie wykopuje bo gówno burza. Lepiej poczekać na dobre źródła popularnonaukowe.

Jeszcze raz zaznaczam. Dane obserwacyjne to jedno. A praca przeglądowa z wnioskami to dzieło innych ludzi, którzy nie odpowiadają za jakość obserwacji.

Football news:

Maradona's son said goodbye to his father: You will never die, because I will love you until my last breath
Jose Mourinho: Chelsea have an amazing squad. Can play Mendy or the most expensive goalkeeper in the history of the Premier League
Andrea Pirlo: Ronaldo is a bit tired after so many games. We agreed that he will rest
Maradona's manager: Diego didn't want to live anymore. He allowed himself to die
Eder Sarabia: I hope Barcelona will once again be the team that made us enjoy football like no other
Maradona is a major figure in the life of Director Paolo Sorrentino. He believes that Diego saved his life, and calls the Argentine his guide to the world of art
Barca presidential candidate farre: I want Messi to become the honorary President of the club. He will stay