Poland

Według Netanjahu zarzucanie izraelowi zbrodni wojennych to antysemityzm.

pokaż komentarz

Tłumaczenie artykułu:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stoi w obliczu rosnącej presji, aby znieść sankcje wobec prokuratorów ds. Zbrodni wojennych przy Międzynarodowym Trybunale Karnym, ponieważ okupant Palestyny lobbuje za ich utrzymaniem.

Prezydent Donald Trump nałożył sankcje na prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego po podjęciu przez niego decyzji o wszczęciu śledztwa w sprawie podejrzeń o zbrodnie wojenne w Afganistanie i na terytoriach palestyńskich.

Sankcje Trumpa obejmowały ograniczenia wizowe dla rodzin osób pracujących w MTK oraz zapowiedź wszczęcia kontr-postępowania w sprawie domniemanej korupcji w Trybunale.

Pomimo sprzeciwu wobec posunięcia MTK dotyczącego wszczęcia śledztwa, Departament Stanu USA obiecał znieść sankcje po zaprzysiężeniu Bidena - miesiąc później nie podjęto żadnych działań w celu ich zniesienia.

Wcześniej, dziesiątki instytucji akademickich, grup wyznaniowych i organizacji praw człowieka wezwało Bidena do zniesienia sankcji i określiło je jako "bezprecedensowy atak na mandat sądu do wymierzania sprawiedliwości".

Sygnatariusze, w tym Human Rights Watch i Reprieve, nazwali sankcje "nadużyciem uprawnień finansowych rządu Stanów Zjednoczonych i tych, którzy wchodzą w interakcje z sądem, w tym obrońców praw człowieka i ofiar".

"Utrzymanie w mocy rozporządzenia wykonawczego zezwalającego na sankcje byłoby niezgodne z chwalebnym zobowiązaniem nowej administracji do utrzymania lub nawet rozszerzenia sankcji nałożonych przez administrację Trumpa w czerwcu 2020 r., które są obecnie ukierunkowane na prace sądu" - dodał.

Według raportu opublikowanego w Axios, w grudniu ubiegłego roku, kiedy premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał z Bidenem, poprosił obecnego prezydenta USA o utrzymanie sankcji.

Warto przypomnieć, że ani Izrael, ani Stany Zjednoczone nie są sygnatariuszami traktatu rzymskiego ustanawiającego MTK, ale są nim Afganistan i Palestyna.

Prawnicy, którzy rozmawiali z The Guardian, obawiają się, że sankcje utrudnią jakiekolwiek możliwe śledztwo w sprawie okrucieństw popełnionych przez obie strony każdego konfliktu i sprawią, że śledczy będą bardziej zgodni z USA, aby uniknąć sankcji nałożonych na siebie.

MTK potwierdził, że posiada jurysdykcję do badania możliwych zbrodni wojennych na okupowanych terytoriach palestyńskich, a dochodzenie obejmie podejrzane zbrodnie popełnione zarówno przez Izrael jak i Hamas.

"Palestyna zgodziła się podporządkować się warunkom Statutu Rzymskiego MTK i ma prawo być traktowana jak każde inne Państwo-strona w sprawach związanych z wdrażaniem statutu” - zaznaczył MTK w oświadczeniu.

Premier Palestyny Muhammad Shtayyeh z zadowoleniem przyjął decyzję, nazywając orzeczenie MTK "zwycięstwem sprawiedliwości i ludzkości". Wezwał również sąd do „przyspieszenia procedur sądowych” w sprawach palestyńskich.

Netanjahu skrytykował orzeczenie - "Jako premier Izraela mogę was zapewnić: będziemy walczyć z tym wypaczeniem sprawiedliwości z całych sił" - powiedział w sobotnim oświadczeniu. "To czysty antysemityzm".

Zakres jurysdykcji MTK obejmowałby izraelskie osady na okupowanym Zachodnim Brzegu, uznane za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Konwencje genewskie stanowią, że mocarstwo okupacyjne nie może legalnie przenieść części swojej ludności na terytorium, które okupuje, a Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w 2004 roku wydał opinię doradczą stwierdzającą, że Izrael naruszył swoje zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego, zakładając osiedla.

Izrael stanowczo odrzucił jakąkolwiek jurysdykcję MTK nad swoimi obywatelami. Posunięcie to zostało również zakwestionowane przez Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, które stwierdziły, że mają "poważne obawy co do prób sprawowania przez MTK swojej jurysdykcji nad izraelskim personelem".

Football news:

Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project