pokaż komentarz
@nabzd: Nie. Rozszyfrowali ją Anglicy z pomocą Amerykanów.
TL;DR - my złamaliśmy enigmę z 3 rotorami, która była w latach 30tych komercyjnym produktem (obecnie powiedziałoby się, że polacy kupili enigmę w sklepie z enigmami :). Nie było to proste zadanie, ale dało się to wykonać. W oparciu o to Brytyjczycy zbudowali pierwsze "bomby", które łamały szyfry enigmy z 3 rotorami.
W lutym 1942 roku (czyli gdy Niemcy wygrywali jeszcze wojnę) zmieniono całkiem szyfr na enigmę 4 rotorową - wtedy wszystkie nasze sukcesy nie miały już znaczenia. Cała praca dotycząca złamania enigmy zaczęła się jakby od początku, chociaż wiedza Polaków była pomocna. I tutaj wkracza Turing oraz Amerykanie, którzy budowali bomby łamiące te szyfry. Ale wiedza Polakow była nie była tutaj kluczowa.
Jeśli chodzi o amerykanów to ich praca przy enigmie oraz kodach Japońskich to były początki NSA i tak na prawdę początki komputerów. Amerykanie jako pierwsi dostrzegli potencjał w tworzeniu uniwersalnych systemów, które można programować pod kątem łamania konkretnych szyfrów - w Anglii budowano urządzenie pod konkretny szyfr, który po 2WŚ mogło jedynie wylądować w muzeum, USA budowało uniwersalne systemy. Kody dotyczące łamiania tych kodów to "ultra" i "magic".
Kolejna ciekawostka - NSA kontynuowała podejście brute force jeśli chodzi o łamanie szyfrów - chociaż wraz z wzrostem skomplikowania szyfrów wysiłki te spełzały na niczym, zmieniły wiele w kwestii obecnych komputerów. NSA wymuszało rozwój systemów pamięci, gdyż łamanie brute force wymagało bardziej pamięci niż samych procesorów i szybkości przetwarzania danych. IBM tworzył systemy z większą ilością pamięci głównie na potrzeby NSA, co potem mógł wykorzystywać w rozwiązaniach komercyjnych.