Poland

W wodach Bałtyku odnaleziono legendarną Enigmę!

pokaż komentarz

@nabzd: Nie. Rozszyfrowali ją Anglicy z pomocą Amerykanów.

TL;DR - my złamaliśmy enigmę z 3 rotorami, która była w latach 30tych komercyjnym produktem (obecnie powiedziałoby się, że polacy kupili enigmę w sklepie z enigmami :). Nie było to proste zadanie, ale dało się to wykonać. W oparciu o to Brytyjczycy zbudowali pierwsze "bomby", które łamały szyfry enigmy z 3 rotorami.

W lutym 1942 roku (czyli gdy Niemcy wygrywali jeszcze wojnę) zmieniono całkiem szyfr na enigmę 4 rotorową - wtedy wszystkie nasze sukcesy nie miały już znaczenia. Cała praca dotycząca złamania enigmy zaczęła się jakby od początku, chociaż wiedza Polaków była pomocna. I tutaj wkracza Turing oraz Amerykanie, którzy budowali bomby łamiące te szyfry. Ale wiedza Polakow była nie była tutaj kluczowa.

Jeśli chodzi o amerykanów to ich praca przy enigmie oraz kodach Japońskich to były początki NSA i tak na prawdę początki komputerów. Amerykanie jako pierwsi dostrzegli potencjał w tworzeniu uniwersalnych systemów, które można programować pod kątem łamania konkretnych szyfrów - w Anglii budowano urządzenie pod konkretny szyfr, który po 2WŚ mogło jedynie wylądować w muzeum, USA budowało uniwersalne systemy. Kody dotyczące łamiania tych kodów to "ultra" i "magic".

Kolejna ciekawostka - NSA kontynuowała podejście brute force jeśli chodzi o łamanie szyfrów - chociaż wraz z wzrostem skomplikowania szyfrów wysiłki te spełzały na niczym, zmieniły wiele w kwestii obecnych komputerów. NSA wymuszało rozwój systemów pamięci, gdyż łamanie brute force wymagało bardziej pamięci niż samych procesorów i szybkości przetwarzania danych. IBM tworzył systemy z większą ilością pamięci głównie na potrzeby NSA, co potem mógł wykorzystywać w rozwiązaniach komercyjnych.

Football news:

Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals
Leroy Sane: Pep teaches so that I started to hear the little man in my head