Poland

W październiku o 14 proc. mniej pasażerów w pociągach niż we wrześniu

“Po wzroście liczby pasażerów między majem a wrześniem, w październiku znów widoczny był spadek liczby pasażerów. Kolej wybrało 18,5 mln osób - o 12,7 mln (40,5 proc.) mniej niż rok wcześniej” - dodano.

Z danych UTK wynika, że łączna liczba pasażerów w ciągu dziesięciu miesięcy 2020 r. wyniosła 183,4 mln. To ponad jedna trzecia mniej niż w tym samym okresie rok temu. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła od stycznia do końca października tego roku 61 km. Rok wcześniej odległość ta wynosiła blisko 67 km.

Największy udział w rynku przewozów pasażerskich ma Polregio. Z usług tego przewoźnika skorzystało w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku prawie 27 proc. wszystkich pasażerów. Na drugim miejscu, z niemal 20-proc. udziałem, znalazły się koleje Mazowieckie. Trzecie pod względem liczby przewiezionych osób jest PKP Intercity, z prawie 13 proc. udziałem w rynku.

“Październik to kolejny miesiąc, w którym niestety na wynik w przewozach pasażerskich ogromny wpływ miała epidemia koronawirusa. Po kilku miesiącach powolnych wzrostów liczby pasażerów znów odnotowano spadek. Ale był to również miesiąc, w którym możemy mówić o wzroście w przewozie towarów w ujęciu miesiąc do miesiąca” - wskazał cytowany w komunikacie prezes UTK Ignacy Góra.

Dodał, że potencjał przewozów towarowych potwierdza pojawienie się nowych przewoźników i widoczny rozwój segmentu przewozów intermodalnych. "Dla wielu przewoźników rośnie rola transportu międzynarodowego, który może także wyznaczać w najbliższych latach kierunek rozwoju transportu kolejowego” - ocenił Góra.

Urząd poinformował, że od początku roku koleją przewieziono 183 mln ton towarów, co oznacza spadek o 8,1 proc. w porównaniu do 2019 r.

Football news:

Frank Lampard: Chelsea have lost some ground. Our character remained the same, he won us matches
Ko view in the Frame: 2 employees of the club fell ill. Medical examination of El Shaarawy postponed
Klopp on Salah's future: I don't think it will ruin the season. Normal thing for the world of football
Solskjaer on van de Beek: I would Not say that he is happy. In his position, there are players who are really good
Lester is Interested in Edouard. Rogers worked with the forward seltice
The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury
West Ham are ready to extend the contract with Moyes. The club is 7th in the Premier League