
Robot dyskretnie nadzorowany przez cz³owieka, czyli przysz³oœæ przemys³u? Na zdjêciu otwarta w 2018 r. fabryka urz¹dzeñ elektrycznych w japoñskiej Irumie. Firma Yaskawa chwali siê, ¿e dziêki automatyzacji osi¹ga tu wydajnoœæ trzykrotnie wiêksz¹ ni¿ w zak³adach produkuj¹cych przy u¿yciu metod konwencjonalnych
Przez pokolenia zbudowaliœmy cywilizacjê, której najwiêkszym bo¿kiem jest niski koszt. Nawet postêp techniczny wydaje siê dokonywaæ w jego imiê. Doszliœmy do momentu, w którym najwiêkszym kosztem jesteœmy my sami. Ludzka praca.
Roboty przemys³owe, internet, sztuczna inteligencja – pochód cyfrowej rewolucji zmniejsza koniecznoœæ zatrudniania ludzi. Jak twierdz¹ analitycy firmy McKinsey, ok. 60 proc. obecnie istniej¹cych zawodów mo¿na zautomatyzowaæ. Specjaliœci ze Œwiatowego Forum Ekonomicznego (WEF) twierdz¹ z kolei, ¿e z powodu samej robotyzacji w latach 2020–2025 zniknie z gospodarek krajów rozwiniêtych nawet 85 mln miejsc pracy. Coraz czêœciej nie jest to praca tylko fizyczna, ale i umys³owa.
To nie lada wyzwanie nie tylko dla pracowników przysz³oœci, ale te¿ dla pañstw, a nawet samych liderów automatyzacji – czêsto globalnych koncernów. W którymœ momencie mo¿e siê bowiem okazaæ, ¿e ci¹g³e obni¿anie kosztów pozbawi ich potencjalnych klientów. Bo ci nie bêd¹ mieli za co kupiæ ich produktów i us³ug.
Cyfrowa rewolucja prze z si³¹ tarana. W tym pochodzie pod ramiê pod¹¿aj¹ ze sob¹ robotyka i sztuczna inteligencja (AI). Sztandar, pod którym krocz¹, zawi...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Oferta promocyjna: dostêp do treœci rp.pl ju¿ od 9,90 z³ za miesi¹c!
Wybierz najkorzystniejsz¹ ofertê i zyskaj dostêp do najwa¿niejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.