Ograniczenia w podró¿owaniu powoduj¹, ¿e jeden na trzy kierunki turystyczne na œwiecie jest obecnie ca³kowicie zamkniêty dla turystyki miêdzynarodowej – podaje Œwiatowa Organizacja Turystyki (UNWTO).
Pojawienie siê nowych wariantów koronawirusa sk³oni³o wiele rz¹dów do wprowadzenia ograniczeñ w podró¿owaniu, a¿ do ca³kowitego zamkniêcia granic przed turystami. To drugie rozwi¹zanie najpopularniejsze jest w regionie Azji i Pacyfiku i w Europie.
UNWTO oceni³a sytuacjê w 217 krajach na ca³ym œwiecie. Od pocz¹tku lutego 69 z nich, czyli 32 procent jest ca³kowicie zamkniêtych dla turystyki miêdzynarodowej. Spoœród nich nieco ponad po³owa (38 kierunków) by³a zamkniêta od co najmniej 40 tygodni. Jednoczeœnie 34 procent jest obecnie czêœciowo zamkniêtych dla miêdzynarodowych turystów.
Raport pokazuje, ¿e istniej¹ wyraŸne ró¿nice regionalne. Z 69 miejsc, których granice s¹ ca³kowicie zamkniête dla turystów 30 znajduje siê w regionie Azji i Pacyfiku, 15 w Europie, 11 w Afryce, 10 w obu Amerykach a trzy na Bliskim Wschodzie.
Jednoczeœnie badanie UNWTO wskazuje na tendencjê do przyjmowania bardziej zniuansowanego, podejœcia do wdra¿ania ograniczeñ w podró¿owaniu. Rosn¹ca liczba krajów wymaga od zagranicznych turystów przedstawienia po przyjeŸdzie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, a tak¿e podania danych o swoim pobycie, by mo¿na by³o œledziæ gdzie przebywaj¹. Takie warunki ma obecnie 32 procent wszystkich krajów. Czêsto ³¹cz¹ ten warunek z kwarantann¹.
– Ograniczenia w podró¿owaniu s¹ szeroko stosowane dla ograniczenia rozprzestrzeniania siê wirusa – mówi cytowany w komunikacie sekretarz generalny UNWTO Zurab Polilikaszwili. – Teraz, gdy pracujemy nad wznowieniem turystyki, musimy zdaæ sobie sprawê, ¿e ograniczenia to tylko czêœæ rozwi¹zania. Wykorzystanie tego œrodka musi opieraæ siê na analizie najnowszych danych o zaka¿eniach, aby umo¿liwiæ bezpieczne i odpowiedzialne ponowne uruchomienie turystyki, od której zale¿y wiele milionów przedsiêbiorstw i miejsc pracy.
Raport zwraca uwagê, ¿e rz¹dy radz¹ te¿ obywatelom niepodejmowanie podró¿y. Do tyczy to tak¿e krajów bêd¹cych najwiêkszymi tak zwanymi rynkami Ÿród³owymi w turystyce œwiatowej. W 2018 roku dziesiêæ najwiêkszych dostarczy³o 44 procent ca³ego ruchu miêdzynarodowego. UNWTO zauwa¿a, ¿e ??rady wydawane przez rz¹dy odegraj¹ kluczow¹ rolê w ponownym uruchomieniu i o¿ywieniu turystyki w najbli¿szych tygodniach i miesi¹cach.