
Urodzona w Wielkiej Brytanii kobieta, która jako uczennica wyjecha³a do Syrii, by przy³¹czyæ siê do Pañstwa Islamskiego, nie powinna mieæ mo¿liwoœci powrotu do Wielkiej Brytanii, by zaskar¿yæ odebranie jej obywatelstwa przez rz¹d, poniewa¿ stanowi zagro¿enie dla bezpieczeñstwa - orzek³ w pi¹tek S¹d Najwy¿szy Wielkiej Brytanii.
Shamima Begum opuœci³a Londyn w 2015 roku, gdy mia³a 15 lat i uda³a siê do Syrii z dwoma szkolnymi przyjació³mi. Bêd¹c tam, wysz³a za m¹¿ za bojownika Pañstwa Islamskiego. Urodzi³a troje dzieci, z których wszystkie zmar³y jako niemowlêta, a obecnie jest przetrzymywana w obozie dla uchodŸców w Syrii.
W 2019 roku pozbawiono j¹ brytyjskiego obywatelstwa ze wzglêdu na bezpieczeñstwo narodowe.
w pi¹tek S¹d Najwy¿szy jednog³oœnie uniewa¿ni³ decyzjê S¹du Apelacyjnego z zesz³ego roku, który orzek³, ¿e nale¿y kobiecie pozwoliæ na powrót do kraju, aby mog³a odwo³aæ siê od decyzji ws. odebrania obywatelstwa.
- Prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sporu nie jest wa¿niejsze ni¿ inne wzglêdy, takie jak bezpieczeñstwo spo³eczeñstwa - powiedzia³ Robert Reed, prezes S¹du Najwy¿szego.
Rzecznik premiera poinformowa³, ¿e Boris Johnson z zadowoleniem przyj¹³ orzeczenie s¹du. Doda³, ¿e priorytetem rz¹du jest "utrzymanie bezpieczeñstwa narodowego".
Sprawa Begum sta³a siê przedmiotem gor¹cej debaty w Wielkiej Brytanii, dziel¹c tych, którzy twierdz¹, ¿e porzuci³a swoje prawo do obywatelstwa, podró¿uj¹c, aby do³¹czyæ do bojowników, z osobami, które twierdz¹, ¿e nie powinna zostaæ bezpañstwowcem.
Obroñcy praw cz³owieka uwa¿aj¹, ¿e Wielka Brytania ma obowi¹zek sprowadziæ Begum i innych w podobnej sytuacji i œcigaæ ich za wszelkie przestêpstwa, które mogli pope³niæ, zamiast pozostawiaæ ich za granic¹.