Poland

Tysiace ludzi dobrowolnie zachipowanych w postepowej Szwecji.

pokaż komentarz

Tysiącom ludzi w Szwecji wszczepiono mikroczip, który działa jak zbliżeniowa karta kredytowa, karta dostępu, a nawet karta kolejowa. Dzięki chipowi pod skórą nie musisz już martwić się o zbubienie karty lub noszenie ciężkiego portfela. Ale dla wielu ludzi myśl o posiadaniu mikroczipa w ciele jest bardziej dystopijna niż praktyczna.

Niektórzy uważają, że silne państwo opiekuńcze Szwecji może być przyczyną tego ostatniego trendu. Ale faktem jest, że przyczyny, dla których około 3500 Szwedów nabyło implanty z mikroczipem, są bardziej złożone. Zjawisko to odzwierciedla wyjątkowy szwedzki świat „biohackingu”. Pod powierzchnią miłość Szwecji do wszystkiego, co cyfrowe, sięga znacznie głębiej niż te mikroczipy.

Termin „biohackers” odnosi się do biologów-amatorów, którzy przeprowadzają eksperymenty z biomedycyną poza tradycyjnymi instytucjami, takimi jak uniwersytety, firmy farmaceutyczne i inne środowiska kontrolowane naukowo. Tak jak hakerzy komputerowi hakują komputery, tak biohakerzy hakują coś biologicznie.

Biohacking to także kultura - różnorodna, z wieloma podgrupami o różnych typach zainteresowań, celów i ideologii. Jednak w ramach tej różnorodności istnieją dwie główne grupy: „hakerzy Wetware” i transhumaniści.

Hakerzy Wetware to amatorzy biologów cywilnych, którzy budują sprzęt laboratoryjny ze sprzętu gospodarstwa domowego. Prowadzą tak zwaną „naukę ekonomiczną”, w której znajdują tanie rozwiązania, które poprawiają standard życia ludzi w krajach rozwijających się. Ale przeprowadzają też bardziej zabawne eksperymenty, takie jak genetycznie modyfikowane rośliny, aby stały się luminescencyjne, lub algi używane do produkcji nowych piw.

Druga grupa to transhumaniści, którzy koncentrują się na wzmacnianiu i ulepszaniu organizmu ludzkiego w celu poprawy ogólnie rasy ludzkiej w dłuższej perspektywie. Tylko poprawiając siebie - i unikając biologicznych ograniczeń - człowiek będzie w stanie konkurować z sztuczną inteligencją w przyszłości.

Różne grupy biohackerskie często odzwierciedlają społeczeństwa i kultury, w których się rozwijają. Na przykład europejscy biohakerzy zwykle różnią się od swoich północnoamerykańskich odpowiedników. Grupy północnoamerykańskie są zaangażowane w opracowywanie alternatyw dla ustalonej praktyki opieki zdrowotnej. Grupy europejskie są bardziej skoncentrowane na szukaniu sposobów pomocy ludziom w krajach rozwijających się lub angażują się w projekty kina artystycznego.

Jednak szwedzka kultura biohackingu w rzeczywistości różni się od reszty Europy. Szwedzcy biohackerzy są generalnie częścią ruchu transhumanistycznego. I to właśnie transhumaniści - a dokładniej podgrupa „grinders” - operowali na chipach NFC gdzieś pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem tysięcy Szwedów. Te mikroczipy są tego samego typu, które były używane od dziesięcioleci do śledzenia zwierząt i towarów.

Football news:

Rummenigge on the Euro: UEFA President thinks it would be wiser to host the tournament in one country
Nacho will not play with Alcoyano. Real Madrid defender has been in contact with a coronavirus infection
Cuadrado has recovered from covid and can play with Napoli
Inter have offered to rent Origi from Liverpool
Messi, Ronaldo, Neymar, Lewandowski and Ramos-in the symbolic team of the year from the UEFA website
Berbatov on Bale: He will be returned to Real Madrid if he does not start to show the level that Mourinho expects
Pogba's time at Manchester United is running out again. The club did not buy a top player, but a beautiful story for social networks, Paul lost the battle for influence to Brun