Poland

Trzy lecące równolegle obiekty nad powierzchnią księżyca

pokaż komentarz

@PanDzikus: Serio będąc w stanie pokonywać odległości międzygwiezdne chciałbyś zaczynać od podbicia i sterylizacji planety? Chyba, że sobie wyobrażasz, że tylko my jesteśmy problemem a nie cała flora i fauna? (która przecież jest konieczna do utrzymania klimatu itd - a to się kłóci z Twoją teorią, że warto ziemię podbić)

Pamiętaj, że już dziś teoretycznie można by budować zamknięte sfery na Marsie celem zasiedlenia - musi mieć to tylko uzasadnienie ekonomiczne, czyli dochód musi pokrywać koszty budowy pierwszych i kolejnych sfer.


A od rozpoczęcia tego procesu ocenia się, że do pełnej terraformacji Marsa trzeba około 500 lat przy dzisiejszej technologii i przewidywaniach.
A mówimy o planecie sterylnej w której trzeba zmienić tylko atmosferę na bardziej przyjazną życiu i... to życie zaszczepić.

Teraz wyobraź sobie problemy jakie będziesz mieć z potencjalnymi ufoludami gdybyś odwrócił sytuację. A planet potencjalnie nadających się do życia jest znacznie więcej niż tych gdzie to życie występuje - tych z życiem jeszcze nie znaleźliśmy ;-) (wiele planet nie mogło rozwinąć biosfery bo miało pecha i jak Mars okazały się ciut za male, żeby utrzymać stabilną atmosferę, albo np. są zbyt blisko lub daleko od gwiazdy)


Co prawda zmiana odległości od gwiazdy to wciąż lekki hardcore i nie wyobrażam sobie jak to technicznie wykonać, to już zmiana składu atmosfery (np. dostarczenie dwutlenku węgla) celem zmiany temperatury już jest wykonalna nawet dzisiaj. A ponieważ na takim Marsie czas utraty atmosfery w zauważalnym stopniu (z racji na wiatr słoneczny) to setki tysięcy lat (dużo dla nas, potencjalnie mało dla powstającego życia) to uzupełnianie składu atmosfery o ubytek przez emisję z przemysłu chociażby (spalanie choćby węgla) jest dla człowieka łatwe w tej skali etc.

Według mnie ludzie naiwnie myślą, że z punktu widzenia super-zaawansowanej cywilizacji ziemia będzie cenna pod jakimkolwiek względem a to jest błąd. Źródła energii takie jak ropa naftowa są zbędne powyżej pewnego poziomu rozwoju bo my jesteśmy zamknięci na naszej planecie ,ale jak tylko udałoby się nam rozpocząć eksploatację planetoid z naszego układu słonecznego, albo zasobów innych planet to wiele rzeczy staje się łatwo dostępnych (bo skład mineralny innych ciał niebieskich może i bywa drastycznie inny) oraz tanich. (np. dla nas rzadkie są pierwiastki promieniotwórcze, ale jest dużo miejsc w kosmosie gdzie tak nie jest)


Wspomnę tylko, że jakiś czas temu namierzono planetoidę która ma w sobie tyle metali szlachetnych, że kilkukrotnie przykryłaby całe wydobycie złota na ziemi z ostatnich kilku tysięcy lat. To zmienia zupełnie spojrzenie na ekonomię w kontekście następnych kilku stuleci albo tysiącleci.

Football news:

Guardiola called the Milan midfielder Bonasera. The player's compensation is 50 million euros
Maradona extended his contract with Himnasia until the end of 2021
Berbatov about Manchester United in the top 4: Very big chances. Three points to Chelsea is nothing
We will perform the operation on Monday – the game is on the weekend. Burgos quit football for a rock band, became a top coach at Atletico, and now he's leaving
UEFA suspended Trabzonspor from European competitions for a year due to problems with the FFP
There's one coronavirus case in Tottenham. The Premier League conducted 1,197 tests on June 1-2
Juventus vs Atletico Madrid. Watch a great match of the Champions League of the 2019/20 season