Poland

Trzy czwarte Polaków przeciwko wprowadzeniu podatku od smartfonów

pokaż komentarz

@Sinity: Broń boże, demokracja bezpośrednia, w postaci referendów może? Sam nie wiem, ale to co mamy teraz to demokracja w złym wydaniu, która z demokracją ma niewiele wspólnego

@Cruelity1915: Bezpośrednia nie jest rozwiązaniem, nie skaluje się. Ale są inne które dają to samo, jak demokracja płynna. Z wiki:

Każdy uczestnik ma jeden głos. Głos ten może zostać przekazany (delegowany) innemu uczestnikowi – generalnie (dla całości zakresu spraw), rodzajowo (tylko dla wybranego obszaru tematycznego) lub do pojedynczego głosowania. Delegacje są przechodnie (osoba, której przekazano głos, może przekazać go dalej). W każdym czasie można cofnąć delegację. System umożliwia uczestnikowi udział w ciągłym procesie decyzyjnym.

Jest to jednak system oczywiście bardziej złożony niż - relatywnie prymitywna - demokracja parlamentarna. Ale wydaje mi się że dało by się to zbudować.

Tyle że to jest, uh, więcej demokracji. Łatwiej o zmiany, ludzie mają bardziej drobiazgową kontrolę. To wszystko jest spoko - tyle że proporcjonalnie do tego jak są kompetentni.

Demokracja parlamentarna to wciąż mimo wszystko jest demokracja. Daje to zalety w stosunku do dyktatury - władza musi w jakimś tam stopniu liczyć się z opinią publiczną. Jak nie masz głosu to bycie 'człowiekiem' zależy od dobrej woli ludzi którzy mają.

Dlatego właśnie ograniczenie demokracji przez jakieś testy IQ czy tym podobne mechanizmy nie do końca ma sens. Bo w demokracji nie chodzi tylko o podejmowanie 'dobrych' decyzji. Chodzi też o uwzględnienie wartości uczestników. O reprezentacje. Jak osoby z <80 IQ nie mają reprezentacji to ci którzy mają mogą zdecydować że np. zabiorą im wszystko.

Football news:

Pogba on Jose's words about Solskjaer: He lost the match and wanted to talk not about the game, but about someone's dad. Very Mourinho-like
Herta went into quarantine with the whole team. Matches against Mainz, Freiburg and Schalke postponed
Benzema and Real Madrid are close to extending their contract until 2023
In 1936, the City was supposed to come to the USSR. The tour was approved by Stalin, but the organizer was shot
Petrzhela on Kudela's disqualification: A disaster! Black is black, and white is white. How else to say it?
Neymar was named the best player of the week in the Champions League
Fans turned to Agnelli with criticism of the reform of the Champions League: You will only increase the gap between the rich and the rest in the expectation that fans will sacrifice time and money