Poland

Trudne regulacje dla cyfrowych gigantów

statystyki
Nowe regulacje mają zwiększyć transparentność działania firm internetowych i wyrównać szanse na tym rynku między gigantami a mniejszymi graczami. Wiadomo już, że na firmy spadną nowe obowiązki i zakazy. Od czerwca do września br. KE prowadziła konsultacje publiczne w sprawie pakietu DSA. Wczoraj odbyło się też spotkanie z przedstawicielami platform cyfrowych.

Nowe regulacje mają zwiększyć transparentność działania firm internetowych i wyrównać szanse na tym rynku między gigantami a mniejszymi graczami. Wiadomo już, że na firmy spadną nowe obowiązki i zakazy. Od czerwca do września br. KE prowadziła konsultacje publiczne w sprawie pakietu DSA. Wczoraj odbyło się też spotkanie z przedstawicielami platform cyfrowych.źródło: ShutterStock

Kodeksy usług cyfrowych i rynku cyfrowego oraz lokalne podatki nałożone na globalne platformy internetowe mogą pomóc polskiej i europejskiej gospodarce. Ale mogą też zaszkodzić.

– Przestrzegamy prawa wszędzie, gdzie działamy, więc oczywiście będziemy się stosować także do nowych regulacji – deklaruje Adam Cohen, dyrektor Google ds. polityki ekonomicznej w Europie, pytany o sankcje, jakie Komisja Europejska zapowiada w stosunku do platform cyfrowych, które zignorują nowe unijne regulacje.

Chodzi o kodeks usług cyfrowych (Digital Services Act ‒ DSA) i towarzyszący mu akt o rynku cyfrowym (Digital Market Act ‒ DMA). Projekty obu regulacji – potocznie nazywanych pakietem DSA – Komisja Europejska ma przedstawić w przyszłym tygodniu. Thierry Breton, unijny komisarz odpowiedzialny za rynek wewnętrzny, zapowiedział już, że aby wyegzekwować od gigantów technologicznych – jak Google, Facebook, Amazon czy Apple – przestrzeganie nowych przepisów, UE jest gotowa nakładać kary finansowe, a nawet nakazać podział europejskiej części danej firmy – choć te najostrzejsze środki będą ostatecznością.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Frank Lampard: Chelsea have lost some ground. Our character remained the same, he won us matches
Ko view in the Frame: 2 employees of the club fell ill. Medical examination of El Shaarawy postponed
Klopp on Salah's future: I don't think it will ruin the season. Normal thing for the world of football
Solskjaer on van de Beek: I would Not say that he is happy. In his position, there are players who are really good
Lester is Interested in Edouard. Rogers worked with the forward seltice
The minges can come in the start of Barca vs Elche. Desta has a muscle injury
West Ham are ready to extend the contract with Moyes. The club is 7th in the Premier League