Plus Minus
Sprawy dziej¹ siê tak szybko, ¿e mowa chyba nie nad¹¿a. Dwa s³owa zdominowa³y ostatnio dyskusjê publiczn¹, chocia¿ nie tylko s¹ przeciwstawne, ale te¿ pochodz¹ z ró¿nych kontynentów. Jedno to „elita", a drugie „t³uszcza". Jedno pojawi³o siê w zwi¹zku ze szczepionkami poza kolejnoœci¹, drugie wypowiedzia³ Joe Biden po straszliwym ataku na Kapitol. Oba pojêcia w roli g³ównej by³y obiektem dyskusji i powodem do nowych pytañ. Czy elita mo¿e wiêcej i czy nale¿y o ni¹ dbaæ? Kto to w³aœciwie jest elita, co i kto o tym stanowi?
Dla mnie pewnym objawieniem tych rozwa¿añ by³a postaæ lewicowego filozofa, który nagle pojawi³ siê w jednym z telewizyjnych programów. Tomasz Markiewka, profesor, pisarz, t³umacz, przedstawiciel „ostrej" lewicy – Krytyka Polityczna, Oko Press. Zaproszony zosta³ do debaty razem z Jackiem Jaœkowiakiem, prezydentem Poznania. Dyskusja nie zapowiada³a siê burzliwie, bo obaj panowie „z lewa", nikogo z opcji rz¹dz¹cej. Mnie jednak od razu uderzy³a ró¿nica w postawie, w oczach, napiêciu twarzy i w powadze prze¿ywania spraw. Rozmowa dotyczy³a pozakolejkowych, kontrowersyjnych szczepieñ, ale zaraz pojawi³o siê pojecie elit i tu obna¿y³a siê ca³a ró¿nica pokoleniowa, a nawet przepaœæ miêdzy rozmówcami. Prezydent Jaœkowiak, 56-letni PO-wiec, mocno ju¿ osiad³y w wyra¿aniu okr¹g³ych zdañ, twierdzi³ z ca³ym spokojem, ¿e elity nale¿y chroniæ, bo s¹ narodowym dobrem. NajwyraŸniej zdumiony, a nawet zgorszony tak¹ tez¹ prof. Markiewka próbowa³ okreœliæ definicjê s³owa „elita". Jeœli elita to ludzie sz...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.