
Trybuna³ Konstytucyjny
TK nie mo¿e uchyliæ unijnego rozporz¹dzenia.
Prokurator generalny zapowiedzia³, ¿e zamierza wyst¹piæ do Trybuna³u Konstytucyjnego (TK) z wnioskiem o stwierdzenie niezgodnoœci z polsk¹ konstytucj¹ rozporz¹dzenia unijnego o zawieszaniu funduszy w razie ³amania przez pañstwo cz³onkowskie praworz¹dnoœci (rozporz¹dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2020/2092 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie ogólnego systemu warunkowoœci s³u¿¹cego ochronie bud¿etu Unii). Tak¹ mo¿liwoœæ wyklucza jednak zarówno prawo unijne, jak i polska konstytucja, przynajmniej w œwietle dotychczasowego orzecznictwa TK.
Tylko nas nara¿¹Od strony prawa unijnego sytuacja jest jednoznaczna. Rozporz¹dzenie w sprawie warunkowoœci, po wejœciu w ¿ycie, bêdzie stosowane ze skutkiem od 1 stycznia 2021 r. w ca³oœci i we wszystkich pañstwach cz³onkowskich. Mo¿e ono utraciæ swoj¹ skutecznoœæ albo poprzez uchylenie w drodze legislacyjnej, albo poprzez stwierdzenie niewa¿noœci przed Trybuna³em Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej. Organy ...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.