W podjêtej w œrodê uchwale Zarz¹d Stowarzyszenia Sêdziów "Themis" wyrazi³ stanowczy sprzeciw wobec bezprawnych i niedopuszczalnych prób wywierania nacisku na sêdziów S¹du Rejonowego w Poznaniu przez Zastêpcê Prokuratora Generalnego Bogdana Œwiêczkowskiego oraz Zastêpcê Rzecznika Sêdziów S¹dów Powszechnych Przemys³awa Radzika.
Przypomnijmy, i¿ 17 listopada S¹d Rejonowy Poznañ Stare Miasto wstrzyma³ wykonanie postanowienia Prokuratury Regionalnej w Poznaniu o zastosowaniu œrodków zapobiegawczych wobec mec. Romana Giertycha.
W uchwale stowarzyszenie "Themis" odwo³uje siê do wywiadu, jakiego Prokurator Generalny Bogdan Œwiêczkowski udzieli³ "Rzeczpospolitej" (Bogdan Œwiêczkowski: Kolejne zarzuty to kwestia czasu), w którym jednoznacznie negatywnie oceni³ pracê kilku sêdziów poznañskiego s¹du zarzucaj¹c im niezapoznanie siê z aktami, okreœli³ orzeczenia w których sêdziowie odrzucili wnioski o zastosowanie œrodków zapobiegawczych jako „kuriozalne" oraz zapowiedzia³ prze³amanie oporu s¹du przez prokuraturê. - Tego rodzaju s³owa w ustach zastêpcy Prokuratora Generalnego (...) wykraczaj¹ poza zakres dopuszczalnej krytyki, s¹ jednoznacznie postrzegane jako œrodek nacisku na sêdziów, a zarazem stanowi¹ naruszenie zasady domniemania niewinnoœci - uwa¿a stowarzyszenie "Themis".
Zdaniem sêdziów nie jest przypadkiem, ¿e spoœród setek odbywaj¹cych siê co tydzieñ posiedzeñ dotycz¹cych stosowania œrodków zapobiegawczych Rzecznik Radzik za¿¹da³ dokumenty zwi¹zane akurat ze spraw¹ by³ego wicepremiera Romana Giertycha, który od d³u¿szego czasu wypowiada siê krytycznie na temat dzia³añ rz¹du, a jako czynny adwokat reprezentuje kilku polityków opozycji w postêpowaniach s¹dowych. - Za¿¹danie tych dokumentów i wszczêcie postêpowania wyjaœniaj¹cego (które mo¿e przerodziæ siê w postêpowanie dyscyplinarne) na kilka dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia na którym ma zostaæ rozpoznane za¿alenie obroñcy na zastosowane przez prokuraturê œrodki zapobiegawcze, jest ewidentn¹ prób¹ wywarcia bezpoœredniego nacisku na orzekaj¹cych w konkretnej sprawie sêdziów, a zarazem wprost niewyobra¿alnym nadu¿yciem w³adzy - nie maj¹ w¹tpliwoœci sêdziowie ze stowarzyszenia "Themis".
Jak przy tym zauwa¿aj¹, paradoksem jest, ¿e wszystko to dzieje siê w tym samym czasie, gdy przedstawiciele polskiego rz¹du przekonuj¹ Trybuna³ Sprawiedliwoœci UE i Komisjê Europejsk¹, ¿e niezale¿noœæ polskiego s¹downictwa nie jest zagro¿ona.
- W praworz¹dnym pañstwie sêdziowie nie mog¹ podejmowaæ decyzji dotycz¹cych praw i wolnoœci obywatelskich z przystawionym do g³owy pistoletem w postaci postêpowania dyscyplinarnego, gdzie palec na spuœcie trzymaj¹ politycy obozu w³adzy. Tego rodzaju metody postêpowania zwi¹zane z bezprawnym przeœladowaniem przeciwników politycznych s¹ typowe dla re¿imów autorytarnych - czytamy w uchwale.