Ochrona zdrowia

Budowê szpitali tymczasowych (na zdj. placówka powstaj¹ca w Hali Expo w £odzi) finansuje bud¿et pañstwa
Du¿o ³ó¿ek covidowych, ma³o zaka¿eñ. Szpitale polowe trafiaj¹ do zamra¿arki.
Od paŸdziernika w trybie ekspresowym mia³o powstaæ ponad 20 szpitali polowych – w ich budowê rz¹d w³¹czy³ spó³ki Skarbu Pañstwa, m.in. Tauron, Orlen, Lotos. Ale kiedy je zbudowano, sytuacja siê zmieni³a – liczba zaka¿eñ spad³a. Dane Ministerstwa Zdrowia z czwartku s¹ optymistyczne: na blisko 39 tys. ³ó¿ek covidowych zajêtych jest po³owa – 20,5 tys. Szpitale polowe stanê³y, zrobiono nabory kadry medycznej, jednak nie s¹ uruchamiane, a jeœli ju¿, to w niewielkiej czêœci.
Ma³e ob³o¿enie
Do bazy placówek nieaktywnych trafi³ gotowy do u¿ytku szpital tymczasowy wybudowany przez Wêglokoks w hali na lotnisku w Pyrzowicach na Œl¹sku. Tak jak i drugi – w Ustroniu.
– Nie ma potrzeby obecnie z nich korzystaæ, notujemy du¿y spadek liczby osób zaka¿onych. Poza tym w³aœnie zacz¹³ dzia³aæ 500-³ó¿kowy szpital w Miêdzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W czwartek mia³ piêciu pacjentów – t³umaczy Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody œl¹skiego.
Sytuacja epidemiczna jest tak dobra, ¿e Œl¹sk rozpocz¹³ odblokowywanie tzw. ³ó¿ek covidowych w szpitalach stacjonarnych. W tym tygodniu przywróconych ma byæ 700 ³ó¿ek w regionie, w drugim etapie – 500, by szpitale okulistyczne czy kardiologiczne zaczê³y normalnie pracowaæ.
Tak¿e MON wstrzyma³o zapowiadane na prze³om listopada i grudnia otwarcie szpitala na Okêciu, budowanego pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego. Jest w nim 250 ³ó¿ek (30 intensywnej terapii). I ten gotowy szpital trafi³ do „zamra¿arki". Bêdzie przyjmowa³ pacjentów, dopiero gdy inne szpitale (w tym tymczasowe) w Warszawie przestan¹ byæ wydolne. Obecnie nie ma potrzeby „wykorzystywania tego typu placówki, gdy¿ liczba ³ó¿ek i respiratorów w systemie jest wystarczaj¹ca" – podaje MON. W szpitalu na Stadionie Narodowym na 285 ³ó¿ek zajêtych jest 60.
Trzy dni temu Orlen odda³ do u¿ytku szpital modu³owy na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego koncernu (bêdzie go prowadzi³ Wojewódzki Szpital Zespolony w P³ocku, który te¿ ma wiêcej wolnych ³ó¿ek dla chorych na Covid ni¿ pacjentów). Ma tê zaletê, ¿e ka¿dy z czterech modu³ów mo¿na wykorzystaæ do innych celów. Dyrektor szpitala Stanis³aw Kwiatkowski chce 9 grudnia uruchomiæ tylko jeden modu³ – 56 ³ó¿ek. Ilu chorych tam trafi? – Trudno oszacowaæ, nikt nie wie, co siê wydarzy za tydzieñ czy po Nowym Roku – mówi dyrektor.
Nie wiadomo te¿, czy bêdzie potrzebny szpital Lotosu w Amber Expo w Gdañsku, który tak¿e ma trafiæ do „zamra¿arki". Marcin Tymiñski z Pomorskiego Urzêdu Wojewódzkiego przyznaje, ¿e w po³owie grudnia gotowy bêdzie szpital w Sopocie w budynku sanatorium MSWiA i – jeœli nic siê nie zmieni – zostanie uruchomione tylko jedno piêtro na ok. 30 ³ó¿ek. – Wiêcej nie jest potrzebne – t³umaczy Tymiñski.
Lepiej je mieæ
Budowê szpitali tymczasowych finansuje bud¿et pañstwa, m.in. z Funduszu Przeciwdzia³ania Covid-19. Miesiêczne koszty 500-³ó¿kowego szpitala tymczasowego oszacowano na 21,5 mln z³ – jeœli bêdzie mia³ pacjentów.
S³awomir Kmak, dyrektor Szpitala im. J. Dietla w Krynicy- -Zdroju, który kieruje te¿ nowo otwartym szpitalem tymczasowym w tym mieœcie na 168 ³ó¿ek (zbudowanym przez Tauron), czeka na zmianê przepisów dotycz¹cych finansowania ³ó¿ka pustego. – Zarz¹dzenie prezesa NFZ mówi, ¿e albo ³ó¿ko ma wartoœæ 822 z³ razem z personelem, albo ma wartoœæ zero, je¿eli nie ma personelu. Powinna siê pojawiæ op³ata za gotowoœæ ³ó¿ka, które czeka. To bardziej ekonomiczne, gdy czeka bez personelu, ni¿ obk³adanie go na si³ê personelem – zaznacza dyr. Kmak.
Czy budowa szpitali tymczasowych by³a s³uszna?
– Decyzja zapad³a za póŸno, w szczycie epidemii w paŸdzierniku, rz¹d zmarnowa³ pó³ roku. Sposób ich przygotowywania jest chaotyczny i nieefektywny – mówi Robert Kropiwnicki, pose³ Koalicji Obywatelskiej. – Kosztów wci¹¿ nie znamy. Nie mamy umowy z KPRM, NFZ nie ma faktur za wykonane œwiadczenia.
Prof. W³odzimierz Gut, wirusolog, zauwa¿a jednak: – To kosztowne przedsiêwziêcie, ale co bêdzie, jeœli nast¹pi skok i znów bêdzie 30 tys. zaka¿eñ dziennie? Takich szpitali szybko siê nie buduje. To, czy bêd¹ potrzebne, zale¿y od zachowania obywateli. A mamy sezon przedœwi¹teczny, wzmo¿onych zakupów, ferii i nie wiemy, jak to siê odbije na Covidzie.