
Sêdzia
Sposób wyboru przedstawicieli œrodowiska sêdziowskiego decyduje o niezale¿noœci Krajowej Rady S¹downictwa.
W powracaj¹cej co jakiœ czas publicznej dyskusji o Krajowej Radzie S¹downictwa poruszany jest sposób powo³ywania jej cz³onków, a tak¿e kwestia zgodnoœci tej procedury z konstytucj¹. Niedawno w jednym z programów red. Andrzeja Morozowskiego w TVN24 wiceminister sprawiedliwoœci Sebastian Kaleta, odnosz¹c siê do sposobu powo³ywania sêdziowskiej czêœci obecnej KRS, kolejny raz przytoczy³ przyk³ad hiszpañskiej Naczelnej Rady S¹downiczej, twierdz¹c, i¿ powo³ywana jest w taki sam sposób, co mia³o byæ dowodem na prawid³owoœæ i zgodnoœæ z konstytucj¹ jej funkcjonowania.
Czytaj tak¿e: Prokuratura Krajowa wzywa sêdziego Tuleyê na przes³uchanie
Otó¿ nowelizacja z 8 grudnia 2017 r. ustawy o Krajowej Radzie S¹downictwa pozbawi³a œrodowisko sêdziowskie prawa wyboru czêœci sk³adu KRS, a podkreœlane przez wiceministra Kaletê podobieñstwo powo³ywania sêdziowskiej czêœci obu organów jest pozorne.
Selekcjonuj¹ obcyNajwa¿niejsz¹ kwesti¹ w sprawach w...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.