
Spirytus w firmach. Czy mo¿na go zaliczyæ do kosztów uzyskania przychodu?
W dobie koronawirusa firmy staraj¹ siê zabezpieczyæ pracowników przed zara¿eniem. Dlatego w kosztach coraz czêœciej znajduj¹ siê maseczki, œrodki do dezynfekcji, os³onki z pleksi. Czy w kosztach pracodawcy mo¿e znaleŸæ siê spirytus, który wykorzystywany jest jako œrodek do dezynfekcji?
Bez w¹tpienia eksperci s¹ zgodni, ¿e spirytus (albo jego roztwory z wod¹) jest bardzo dobrym œrodkiem s³u¿¹cym do dezynfekcji r¹k, powierzchni biurowych, miejsc sanitarnych. Dlatego czêœæ przedsiêbiorców decyduje siê na jego zakup i wykorzystanie w zak³adzie.
Kodeks pracy nak³ada na przedsiêbiorców (art. 207 § 2) obowi¹zek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy: ,,Pracodawca jest obowi¹zany chroniæ zdrowie i ¿ycie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osi¹gniêæ nauki i techniki. W szczególnoœci pracodawca jest obowi¹zany:
Oznacza to, ¿e przedsiêbiorcy kupuj¹cy œrodki zapobiegaj¹ce lub ograniczaj¹ce mo¿liwoœæ rozprzestrzeniania siê wirusa COVID-19, realizuj¹ swój ustawowy obowi¹zek, wynikaj¹cy z zapisów kodeksu pracy. Ponadto, zara¿enie siê pracowników wirusem COVID-19, w sposób znacz¹cy mo¿e zdezorganizowaæ pracê ca³ego zak³adu.
Kiedy zakup spirytusu mo¿e byæ kosztem uzyskania przychodu?
Art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych okreœla, ¿e nie uznaje siê za koszty uzyskania przychodu: ,,kosztów reprezentacji, w szczególnoœci poniesionych na us³ugi gastronomiczne, zakup ¿ywnoœci oraz napojów, w tym alkoholowych.” Analogiczny zapis znajduje siê w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy te wy³¹czaj¹ z kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na zakup alkoholu w kontekœcie reprezentacji. Zakup spirytusu przeznaczonego do dezynfekcji nie nosi takich znamion. Nie mo¿na wiêc uznaæ, ¿e taki wydatek nie kwalifikuje siê do kosztów uzyskania przychodu.
W razie kontroli urzêdu skarbowego pracodawca bêdzie musia³ wykazaæ, ze zakupiony spirytus przeznaczy³ do dezynfekcji, poniewa¿ w razie w¹tpliwoœci urz¹d skarbowy mo¿e kwestionowaæ zasadnoœæ takiego wydatku. Podczas ustalania kosztów uzyskania przychodu ka¿dy wydatek powinien byæ rozpatrywany indywidualnie w bezpoœrednim zwi¹zku z osi¹ganymi przychodami.
Spirytus nie dla jednoosobowej dzia³alnoœci gospodarczej
Przedsiêbiorcy prowadz¹cy jednoosobow¹ dzia³alnoœæ gospodarcz¹ w mieszkaniu, niezatrudniaj¹cy pracowników, s¹ w innej sytuacji. Fiskus nie pozwala na zaliczenie do kosztów wydatków poniesionych na cele osobiste. W opublikowanych interpretacjach znajduj¹ siê zapisy okreœlaj¹ce, ¿e nie maj¹ one zwi¹zku z prowadzon¹ dzia³alnoœci¹ gospodarcz¹ lub te¿ zwi¹zek jest poœredni.
Ponadto, urzêdy podnosz¹ w argumentacji, ¿e tego typu wydatki przedsiêbiorca musia³by ponieœæ równie¿ wtedy, gdyby nie prowadzi³ dzia³alnoœci. Dlatego tak istotne jest rozpatrywanie ka¿dego wydatku indywidualnie i odpowiednie jego sklasyfikowanie.