Unia Europejska

Przewodnicz¹ca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Nie chcemy byæ „ubogimi krewnymi” w UE. Zabiegamy, by siê z nami liczono, tak¿e dlatego, ¿e coraz bardziej nam siê w Unii podoba.
Rz¹d Zjednoczonej Prawicy ostro spiera siê ze Wspólnot¹ Europejsk¹, gro¿¹c wetem bud¿etu i funduszu odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki i inni politycy ZP u¿ywaj¹ argumentu obrony suwerennoœci, podkreœlaj¹, ¿e UE nie ma prawa narzucaæ nam rozwi¹zañ dotycz¹cych rz¹dów prawa i kwestii œwiatopogl¹dowych.
Wszystkie te problemy rzeczywiœcie s¹ postrzegane przez czêœæ Polaków jako wady wynikaj¹ce z cz³onkostwa w UE. Tyle ¿e od 2016 r., kiedy po raz pierwszy IBRiS o to zapyta³, ich waga, zdaniem badanych, zdecydowanie spad³a.
WyraŸnie mniej osób uwa¿a, ¿e UE narzuca pañstwom prawa, których musz¹ przestrzegaæ. G³ówny minus UE to „nierówne traktowanie krajów" – wskazuje tak 40 proc. badanych. WyraŸnie mniej respondentów uwa¿a jednak obecnie, ¿e Polska jest traktowana jako rezerwuar taniej si³y roboczej: w 2016 r. uwa¿a³o tak 40 proc., teraz 26. Kolejna wada wynikaj¹ca z cz³onkostwa to zwiêkszaj¹ca siê emigracja. Cztery lata temu wskazywa³o j¹ 32 proc. respondentów, obecnie tylko 10 proc.
Niezmienna za to pozostaje hierarchia zalet, jakie niesie ze sob¹ cz³onkostwo w Unii. Najwiêksza z nich to otwarte granice i dostêp do funduszy unijnych. Doœæ wyraŸnie spad³a jednak pozycja kszta³cenia siê za granic¹ – w 2016 r. jako zaletê wskazywa³o naukê 47 proc. badanych, a obecnie 34.
Ciekawe informacje przynosi analiza pogl¹dów na Uniê Europejsk¹ wyborców deklaruj¹cych g³osowanie na poszczególnych kandydatów w ostatnich wyborach prezydenckich. Elektoraty prawie wszystkich kandydatów s¹ w wiêkszoœci prounijne. Wœród wyborców Andrzeja Dudy 34 proc. badanych wskaza³o na przewagê wad, 50 proc. na przewagê zalet, a 12 proc. uwa¿a, ¿e jedne i drugie s¹ w równowadze. Euroentuzjazm panuje w szeregach wyborców Rafa³a Trzaskowskiego (96 proc. wskazuje na przewagê zalet, 3 proc. na równowagê), a prawdziw¹ euroeuforiê widaæ wœród osób g³osuj¹cych na Roberta Biedronia: 100 proc. z nich wskazuje na przewagê zalet wynikaj¹cych z cz³onkostwa. Ciekawa sytuacja jest te¿ w elektoracie W³adys³awa Kosiniaka-Kamysza: 55 proc. wskazuje na zalety, ale a¿ 45 proc. odpowiada, ¿e nie ma w tej sprawie zdania. Wyj¹tkiem s¹ wyborcy Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), z których tylko 14 proc. uwa¿a, ¿e zalety przewa¿aj¹. Reszta g³osuj¹cych na kandydata Konfederacji uwa¿a, ¿e zalety i wady siê równowa¿¹, nikt nie wskaza³ jednak na to, ¿e wiêcej jest wad.
Wyborcy Szymona Ho³owni w znacznej wiêkszoœci deklaruj¹ pozytywny stosunek do cz³onkostwa, 9 proc. uwa¿a, ¿e plusy i minusy równowa¿¹ siê, a 5 proc. wskazuje na przewagê wad pozostawania w UE.