Ostatnia tona wêgla wyjedzie z polskiej kopalni w 2049 roku - powiedzia³ wiceminister aktywów pañstwowych Artur Soboñ w programie "Sygna³y dnia". Przyzna³, ¿e spodziewa siê szybkiego zakoñczenia rozmów ze stron¹ spo³eczn¹.
- W kopalniach w Polsce pracuje ok. 80 tysiêcy pracowników. To ogromna czêœæ polskiej gospodarki, która w istotny sposób wp³ywa na polski produkt krajowy brutto - powiedzia³ w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister Artur Soboñ.
- W latach 90. w górnictwie pracowa³o 350 tysiêcy osób i mieliœmy 70 kopalni. Dziœ mamy ich 20. Chcemy, aby by³ to proces sprawiedliwy i opiera³ siê na dialogu - powiedzia³.
Artur Soboñ powiedzia³ w rozmowie, ¿e spodziewa siê dobrych, merytorycznych rozmów ze stron¹ spo³eczn¹. Gotowe s¹ ju¿ wnioski grup roboczych, które pracowa³y w g³ównych grupach wêglowych w kraju, w tym w Polskiej Grupie Wêglowej, a od wrzeœnia, gdy osi¹gniêto porozumienie miêdzy rz¹dem a górnikami, trwaj¹ intensywne prace dot. transformacji polskiego górnictwa.
– Poka¿emy ten mechanizm 15 grudnia i wróciæ do rozmów ze stron¹ spo³eczn¹. S³ysza³em zapowiedzi jej przedstawicieli, ¿e podpisanie umowy mo¿e nast¹piæ pod koniec stycznia. Jest to dla mnie wa¿ne, gdy¿ chcielibyœmy j¹ przedstawiæ Komisji Europejskiej, aby móc ju¿ korzystaæ ze œrodków unijnych i zacz¹æ stopniowo wprowadzaæ zak³adane zmiany – powiedzia³ Artur Soboñ.
Rz¹d zapowiada te¿ pomoc górnikom, ci którzy nie bêd¹ mogli pracowaæ w swoim zak³adzie górniczym, zostan¹ alokowaniu do innego. Maj¹ te¿ powstaæ rozwi¹zania, które pomog¹ zwalnianym z kopalñ górnikom w przebran¿owieniu siê i znalezieniu pracy w innych sektorach gospodarki.