W IV kwartale 2020 r. do polskich s¹dów rejonowych i okrêgowych nap³ynê³o 12,14 tys. nowych spraw dotycz¹cych hipotek walutowych.
To trzy razy wiêcej ni¿ w analogicznym okresie 2019 r. i nieco wiêcej ni¿ przez 12 miesiêcy 2019 r. – wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwoœci. W ca³ym 2020 r. nap³ynê³o 37,2 tys. nowych spraw wobec 11,6 tys. w 2019 r. Dla porównania na koniec 2020 r. Polacy mieli do sp³aty nieca³e 428 tys. mieszkaniowych kredytów we frankach.
Nie ma informacji o liczbie tocz¹cych siê spraw (przytoczone powy¿ej dane pokazuj¹ jedynie nap³yw nowych pozwów, w miêdzyczasie czêœæ spraw siê zakoñczy³a). Z naszych szacunków wynika, ¿e na koniec 2020 r. mog³o to byæ oko³o 37,5 tys. spraw. To stanowi³oby 8,8 proc. czynnych obecnie kredytów tego typu. Do tego nale¿y dodaæ pozwy zbiorowe, które anga¿uj¹ ³¹cznie oko³o 6,2 tys. osób.
Czy przedstawiony w grudniu przez KNF pomys³ ugód zmniejsza chêæ klientów do sk³adania pozwów?
– Ostatni kwarta³ 2020 r. i pocz¹tek roku obecnego to bardzo wysoki wzrost zainteresowania frankowiczów prowadzeniem spraw w s¹dach. Informacje o ugodach nie spowodowa³y wstrzymywania siê przez nich z podjêciem takiej decyzji. Wrêcz przeciwnie, zmotywowa³y, aby z³o¿yæ pozew – mówi Jêdrzej Jachira z Kancelarii Sobota. Ocenia, ¿e powód to brak zaufania do banków i obawa, ¿e ugody bêd¹ mniej korzystne od tego, co mo¿na uzyskaæ w s¹dzie.
– Zainteresowanie kredytobiorców skierowaniem sprawy do s¹du utrzymuje siê na sta³ym, wysokim poziomie. Od pocz¹tku tego roku wys³aliœmy do s¹dów ponad 1,6 tys. pozwów, a aktualnie reprezentujemy naszych klientów ju¿ w ponad 10 tys. procesów – mówi Kacper Jankowski, prezes Votum Robin Lawyers. – Paradoksalnie, medialne informacje dotycz¹ce ugód ze strony sektora bankowego sprawi³y, ¿e zg³aszaj¹ siê do nas kolejni klienci, którzy do tej pory nie rozwa¿ali podjêcia kroków prawnych. Zainteresowanie niektórych banków polubownym rozwi¹zaniem sporu po kilku latach kwestionowania roszczeñ frankowiczów przyku³o ich uwagê – dodaje Kacper Jankowski.