Poland

Sąd musi pytać stronę, co miała na myśli

statystyki
Sąd apelacyjny powinien więc najpierw zapytać stronę, co właściwie miała na myśli, składając pismo procesowe, które nie pasuje do żadnego schematu proceduralnego.

Sąd apelacyjny powinien więc najpierw zapytać stronę, co właściwie miała na myśli, składając pismo procesowe, które nie pasuje do żadnego schematu proceduralnego.źródło: ShutterStock

Jeżeli strona składa w sądzie pismo procesowe, z którego wynika tylko, że nie zgadza się z zapadłym orzeczeniem, sąd II instancji musi wezwać ją do złożenia wyjaśnień.

Problem wyniknął na kanwie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i jest konsekwencją ostatnich zmian procedury cywilnej wprowadzonych w listopadzie 2019 r. Teresa W., poszkodowana kilka lat temu w wypadku przy pracy, złożyła do ZUS wniosek o ustalenie wyższego uszczerbku na zdrowiu, domagając się wypłaty wyższego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. ZUS odmówił jednak zmiany wcześniejszej decyzji. Sprawa trafiła do sądu, ale ubezpieczona przegrała proces w I instancji, po czym złożyła do sądu pismo zatytułowane „Odwołanie”, w którym stwierdziła tylko, że nie zgadza się z wyrokiem i żąda zmiany decyzji ZUS.

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp., do którego sprawa trafiła, stanął przed dylematem: jak potraktować takie pismo. Rzecz działa się już po wejściu w życie zeszłorocznej nowelizacji k.p.c., która wprowadziła obowiązkowy wniosek o doręczenie wyroku sądu z uzasadnieniem na piśmie, poprzedzający złożenie apelacji. Gdyby sąd potraktował pismo jak apelację (co było normą przed zmianą przepisów), musiałby ją odrzucić jako niedopuszczalną. Ale tu przed obliczem sprawiedliwości stanęła zwykła obywatelka, bez wsparcia prawników. Takie formalistyczne potraktowanie sprawy kłóciłoby się nawet z zasadami konstytucyjnymi – prawem do sądu dwuinstancyjnego i do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy.

W tej sytuacji sąd gorzowski skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego: czy pismo procesowe, z którego treści wynika, że strona nie zgadza się z rozstrzygającym sprawę orzeczeniem, powinno zostać potraktowane jako mylnie oznaczone i stanowiące w istocie wniosek o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia na piśmie, na wzór zasady obowiązującej w tym zakresie w procedurze karnej, czy też powinno bezwzględnie zostać uznane za apelację wniesioną bez uprzedniego zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, a zatem niedopuszczalną?


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

🎮 We made a game about Khabib - fight for him and try to fill up Geiji
Tebas about klasiko: the Game of the best teams in the world. The most important match of club football
Leeds forward Bamford scored a hat-trick. He has 6 goals in 6 Premier League games
Moyes on the spectators in the stadiums: People watch matches in cinemas, why can't they do it on the street?
Gerard Pique: Extending a contract and signing a burofax are two different things. I defended the Interests of the team
Thibaut Courtois: Messi and Ronaldo are some of the best players in history
Jack Wilshere: Everyone thinks I'm 30-31, not 28. I Feel like I can still do a lot