Trybuna³ Sprawiedliwoœci powinien oddaliæ skargê Wêgier na rezolucjê Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej - tak¹ opiniê przedstawi³ w czwartek rzecznik generalny TSUE Michal Bobek.
Chodzi o istnienie wyraŸnego ryzyka powa¿nego naruszenia przez Wêgry wartoœci, na których opiera siê Unia Europejska.
Rezolucja zosta³a przyjêta w g³osowaniu, w którym oddano 448 g³osów „za" i 197 „przeciw", a 48 osób wstrzyma³o siê od g³osu. Gdyby wstrzymuj¹cy siê od g³osu zostali uwzglêdnieni przy obliczaniu wiêkszoœci dwóch trzecich g³osów, wymagana wiêkszoœæ nie zosta³aby osi¹gniêta.
Wêgry wnios³y do Trybuna³u Sprawiedliwoœci UE skargê kwestionuj¹c¹ wa¿noœæ rezolucji, twierdz¹c, ¿e do celów obliczenia, czy wymagana wiêkszoœæ dwóch trzecich oddanych g³osów zosta³a osi¹gniêta, nale¿y równie¿ uwzglêdniæ wstrzymuj¹cych siê od g³osu, a odmawiaj¹c uwzglêdnienia wstrzymuj¹cych siê od g³osu, Parlament naruszy³ wymóg wynikaj¹cy z tego artyku³u.
W przed³o¿onej dzisiaj opinii rzecznik generalny Michal Bobek stwierdzi³, ¿e skarga Wêgier jest wprawdzie dopuszczalna, lecz bezzasadna.
Co do istoty sprawy rzecznik generalny stwierdzi³, po pierwsze, ¿e z jêzykowego punktu widzenia zwroty „wstrzymuj¹cy siê od g³osu" i „g³os oddany" wzajemnie siê wykluczaj¹. W istocie, podczas gdy osoba wstrzymuj¹ca siê od g³osu nie chce byæ uznawana ani za opowiadaj¹c¹ siê za wnioskiem, ani za przeciwn¹ wnioskowi i chce byæ traktowana tak, jakby wcale nie g³osowa³a, zwrot „g³os oddany" oznacza, ¿e dana osoba aktywnie wyrazi³a sw¹ opiniê poprzez g³osowanie „za" lub „przeciw" wnioskowi.
Po drugie, rzecznik generalny stwierdzi³, ¿e przepis regulaminu Parlamentu dotycz¹cy g³osowania w brzmieniu obowi¹zuj¹cym w odnoœnym okresie stanowi³, ¿e „tylko g³osy »za« i »przeciw« s¹ uwzglêdniane przy obliczaniu wyniku g³osowania, z wyj¹tkiem przypadków, dla których w traktatach przewidziano szczególn¹ wiêkszoœæ", a zatem jasno wyklucza³ z obliczeñ wstrzymuj¹cych siê od g³osu. Fakt, ¿e przepis ten – jako odstêpstwo od wyra¿onej w nim ogólnej zasady – odnosi siê do sytuacji, gdy „w traktatach przewidziano szczególn¹ wiêkszoœæ", nie wp³ywa na wa¿noœæ tego ustalenia, gdy¿ do dnia dzisiejszego takie odstêpstwo nie zosta³o w traktatach przewidziane.
Po trzecie, rzecznik stan¹³ na stanowisku, ¿e poniewa¿ pos³owie do Parlamentu Europejskiego zostali nale¿ycie poinformowani na pó³tora dnia przed g³osowaniem o fakcie, ¿e wstrzymanie siê od g³osu nie zostanie uwzglêdnione w g³osowaniu jako g³os oddany, dobrze znali zasady maj¹ce zastosowanie do procesu g³osowania i mogli zatem skorzystaæ z przys³uguj¹cego im prawa g³osu z uwzglêdnieniem tych zasad.
Opinia rzecznika generalnego w sprawie C-650/18 Wêgry / Parlament