
Decyzje o zamykaniu poszczególnych bran¿ w zwi¹zku z epidemi¹ rz¹d Mateusza Morawieckiego podejmowa³ na podstawie badañ publikowanych w czasopismach naukowych i rekomendacji Rady Medycznej - poinformowa³ rzecznik rz¹du Piotr Mueller w Polsat News, dodaj¹c, ¿e "nie sposób przeprowadziæ badañ na terenie kraju".
W Polsce z uwagi na koronawirusa SARS-CoV-2 decyzj¹ rz¹du Mateusza Morawieckiego wprowadzono ograniczenia praw obywatelskich i mo¿liwoœci prowadzenia dzia³alnoœci gospodarczej. Na jakiej podstawie rz¹dz¹cy decydowali, które bran¿e zamkn¹æ, które ograniczyæ, a którym pozwoliæ dzia³aæ?
- Bazujemy tutaj m.in. na tych badaniach, które pojawi³y siê w czasopiœmie "Nature" - jedno z najbardziej presti¿owych czasopism naukowych na œwiecie - które bada³y mo¿liwoœæ transmisji wirusa w poszczególnych miejscach i na tej podstawie w³aœnie podejmujemy decyzje - odpowiedzia³ w Polsat News rzecznik rz¹du Piotr Mueller.
Czytaj tak¿e:
Kiedy otwarcie si³owni? Horban: Mo¿na sobie kupiæ hantle
- Plus rekomendacje Rady Medycznej czy profesorów epidemiologów. My jako politycy mo¿emy bazowaæ tylko na takich danych, bo si³¹ rzeczy innych po prostu nie ma - stwierdzi³.
Polskie badania? "Nie sposób przeprowadziæ"
Czy nie ma polskich badañ dotycz¹cych wp³ywu dzia³alnoœci poszczególnych bran¿ na rozwój epidemii? Rzecznik przyzna³, ¿e badanie z "Nature" dotyczy³o Stanów Zjednoczonych, "ale ten wirus jest analogiczny".
- Nie sposób przeprowadziæ badañ na terenie kraju w momencie, gdy mamy zamkniête w tej chwili poszczególne sektory gospodarki, bo si³¹ rzeczy te badania siê prowadzi porównuj¹c dane przy zamkniêtych i otwartych obiektach, porównuj¹c je pomiêdzy sob¹, w zwi¹zku z tym te kontakty spo³eczne musia³yby byæ uruchomione, ¿eby takie badania na terenie Polski przeprowadziæ - oœwiadczy³ Piotr Mueller.
Czytaj tak¿e: Ile osób zmar³o w Polsce w 2021 r.? Dane mówi¹ o wzroœcie liczby zgonów
- Ale bazujemy na tych badaniach, które s¹ w najbardziej presti¿owych czasopismach naukowych, plus na rekomendacjach Rady Medycznej. Jako politycy kierujemy siê tym, co jest weryfikowane na podstawie danych od ekspertów - mówi³.
"Paszporty" dla zaszczepionych? "Ró¿ne przes³anki za i przeciw"
Obecne obostrzenia obowi¹zuj¹ do koñca stycznia. Co potem? Rzecznik rz¹du powiedzia³, ¿e decyzje maj¹ zostaæ og³oszone przed weekendem, ale "na pewno" nie we wtorek. - Czy bêd¹ to zdjête obostrzenia w poszczególnych obszarach? Taka decyzja jeszcze nie zapad³a - oœwiadczy³.
Czytaj tak¿e: Praca w tych zawodach stwarza najwiêksze zagro¿enie zgonu na COVID
Jakie jest stanowisko rz¹du PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia w sprawie tzw. paszportu szczepionkowego, czyli potwierdzaj¹cego bycie zaszczepionym przeciw COVID-19 dokumentu, który mia³by umo¿liwiaæ podró¿owanie za granicê lub chodzenie do kawiarni czy kin?
- Na tê chwilê nie ma stanowiska rz¹du jednolitego w tym zakresie, poniewa¿ ró¿ne przes³anki przemawiaj¹ za i przeciw tym rozwi¹zaniom - powiedzia³ Piotr Mueller.
- Miejmy nadziejê, ¿e takie rozwi¹zanie nie bêdzie potrzebne, bo siê oka¿e, ¿e poziom wyszczepienia pod koniec drugiego kwarta³u bêdzie na tyle wysoki, ¿e po prostu tego typu dzia³ania potrzebne nie bêd¹, bo oczywiœcie wywo³uj¹ one uzasadnione pytania, równie¿ emocje spo³eczne - doda³. Stwierdzi³, ¿e wprowadzenie paszportów szczepionkowych jest dyskutowane "na poziomie europejskim".