
Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów
„Rada Ministrów wyra¿a przekonanie, ¿e orzeczenie Trybuna³u Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostaæ opublikowane niezw³ocznie po og³oszeniu przez Trybuna³ Konstytucyjny uzasadnienia” - poinformowano w rz¹dowym stanowisku ws. wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego, dotycz¹cego dopuszczalnoœci aborcji.
22 paŸdziernika Trybuna³ Konstytucyjny orzek³, ¿e przepis pozwalaj¹cy na przerwanie ci¹¿y, gdy badania prenatalne wskazuj¹ na du¿e prawdopodobieñstwo ciê¿kiego i nieodwracalnego upoœledzenia p³odu albo nieuleczalnej choroby zagra¿aj¹cej jego ¿yciu, jest niezgodny z konstytucj¹. Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie p³odu ludzkiego i warunkach dopuszczalnoœci przerywania. Wyrok TK nie zosta³ jak dot¹d opublikowany.
Po decyzji TK w ca³ej Polsce dosz³o do protestów, organizowanych m.in. przez „Strajk Kobiet”. Na ulicach i w mediach spo³ecznoœciowych powtarzane by³o jedno z g³ównych hase³ protestu, "wyp...". Najwiêksza demonstracja odby³a siê 30 paŸdziernika w Warszawie. Protesty organizowano tak¿e przed koœcio³ami. Uczestnicy czêœci z nich wchodzili z transparentami do œwi¹tyñ w czasie mszy.
W komunikacie, opublikowanym w œrodê po posiedzeniu Rady Ministrów, Centrum Informacyjne Rz¹du opublikowa³o stanowisko RM ws. publikacji wyroku. „W ostatnich tygodniach skierowano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szereg wniosków oraz pytañ od obywateli, organizacji pozarz¹dowych oraz przedstawicieli mediów dotycz¹cych publikacji wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20” - czytamy w komunikacie.
Rz¹d w swoim stanowisku zwraca uwagê, ¿e „po og³oszeniu orzeczenia dosz³o do licznych protestów oraz innych form publicznego wyra¿ania opinii wielu grup obywateli”. „W stanie epidemii oraz globalnych problemów z masowym rozprzestrzenianiem siê choroby Covid-19, na ulicach polskich miast dochodzi do szeregu bezprawnych zgromadzeñ publicznych, niebezpiecznych dla zdrowia i ¿ycia ludzi” - dodano w oœwiadczeniu.
„Zaistnia³a sytuacja nosi znamiona stanu wy¿szej koniecznoœci. Niew¹tpliwie wyrok Trybuna³u Konstytucyjnego podlega og³oszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednoczeœnie jednak sytuacja bardzo powa¿nych napiêæ spo³ecznych wymaga przeanalizowania w³aœciwej daty tej publikacji. Prezes Rady Ministrów nie mo¿e podj¹æ decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego, podjêtego zgodnie z obowi¹zuj¹c¹ procedur¹. Jednoczeœnie nie istnieje regulacja zobowi¹zuj¹ca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretn¹ liczb¹ dni lub dat¹” - czytamy dalej w opublikowanym stanowisku.
Rz¹d zdecydowa³, ¿e orzeczenie TK „powinno zostaæ opublikowane niezw³ocznie po og³oszeniu przez Trybuna³ Konstytucyjny uzasadnienia”.
„Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaœ jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzêdowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski. Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na minimalizacjê w¹tpliwoœci obywateli dotycz¹cych motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak wa¿nej spo³ecznie sprawie, w czasach stanu epidemii. Ponadto Trybuna³ Konstytucyjny ju¿ w ustnym uzasadnieniu wyroku zasygnalizowa³ zasadnoœæ przeprowadzenia zmian ustawodawczych w zwi¹zku z podjêtym orzeczeniem. Tym bardziej zatem konieczne jest przeanalizowanie zakresu mo¿liwych zmian” - g³osi komunikat.
Ju¿ przed tygodniem portal konkret24.tvn24.pl zwróci³ uwagê, ¿e nie istnieje przepis, który kaza³by czekaæ z publikacja wyroku TK do czasu og³oszenia uzasadnienia. Zdaniem cytowanych prawników wyroki TK publikuje siê niezw³ocznie a postawa w³adz jest groŸna z punktu widzenia porz¹dku konstytucyjnego.
- Nigdy uzasadnienia wyroków Trybuna³u Konstytucyjnego nie by³y przekazywane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Nigdy te¿ nie czekano z publikacj¹ na pisemne uzasadnienie. RCL nie ma uprawieñ do weryfikacji, czy do danego orzeczenia powsta³o ju¿ uzasadnienie, czy nie - powiedzia³ w rozmowie z Konkret24 dr Maciej Berek z Uniwersytetu Warszawskiego, szef Rz¹dowego Centrum Legislacji w latach 2007-2015.