Poland

RPO interweniuje w sprawie sędzi Morawiec

statystyki
Sędzia Beata Morawiec

Sędzia Beata Morawiecźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Porzycki Agencja Gazeta

„Zachodzi obawa, że prowadzone w prokuraturze postępowanie może intencjonalnie prowadzić do ograniczania wolności słowa sędzi, zapewnionej w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, naruszać jej dobre imię chronione na mocy art. 47 Konstytucji; a także w sposób niedopuszczalny ingerować w sferę jej niezawisłości gwarantowanej przez art. 45 ust. 1 konstytucji RP, art. 6 ust. 1 EKPC, art. 47 Karty Praw Podstawowych UE i art. 19 ust. 1 akapit 2 Traktatu o Unii Europejskiej, jak również naruszać jej prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym zgodnie z prawem” – wylicza Stanisław Trociuk, z-ca rzecznika praw obywatelskich, w piśmie do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Chodzi o postępowanie zmierzające do postawienia zarzutów sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie Beacie Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Z kolei próba przeszukania jej domu (do którego nie doszło, ponieważ sędzia zastosowała się do wydania komputera i nośników danych) mogła naruszać immunitet sędziowski. Jednocześnie zdaniem RPO postępowanie w sprawie zgody na pociągnięcie Beaty Morawiec do odpowiedzialności karnej, które ma prowadzić Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, będzie odbywać się z naruszeniem prawa. Postanowieniem zabezpieczającym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił przepisy o Izbie Dyscyplinarnej, uznając, że nie ona jest sądem ani w rozumieniu prawa Unii, ani prawa polskiego.


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

9,80 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi