Stare radzieckie k³amstwa dotycz¹ce zbrodni wci¹¿ ¿yj¹ i maj¹ poparcie rosyjskich instytucji pañstwowych.
S¹ nawet szerzone w miejscach, gdzie NKWD niegdyœ mordowa³o polskich oficerów. „Uczestnicy konferencji odnotowuj¹, ¿e w ci¹gu dziesiêcioleci uformowa³o siê upolitycznione i tendencyjne podejœcie dotycz¹ce tak zwanej sprawy katyñskiej, które nie odpowiada zasadom obiektywizmu i historyzmu" – czytamy w komunikacie podsumowuj¹cym konferencjê naukow¹, która odby³a siê w okolicy Ostaszkowa (obwód twerski) 16–18 listopada.
Wp³ywowe Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne (RWIO), powo³ane osobiœcie przez W³adimira Putina, œci¹gnê³o tam „historyków i dzia³aczy spo³ecznych" z Petersburga, Moskwy i Smoleñska. Goœæmi specjalnymi byli szerzej nieznany profesor z USA bez wykszta³cenia historycznego oraz dzia³aczka jednego z marginalnych ruchów lewicowych w Polsce. Wszystkich uczestników „miêdzynarodowej konferencji" ³¹czy³o jedno – negowanie odpowiedzialnoœci ZSRR za jedn¹ z najwiêkszych zbrodni XX wieku.
„Mordowali Niemcy"
Z opublikowanej na stronie RWIO rezolucji wynika, ¿e powszechnie znana i doskonale udokumentowana odpowiedzialnoœæ NKWD za zbrodniê katyñsk¹ jest „informacyjno-propagandow¹ kampani¹" i ¿e jakoby celem tej kampanii ma byæ „obarczenie ZSRR odpowiedzialnoœci¹ za wybuch II wojny œwiatowej".
Co wiêcej, za „nieuzasadnione oceny polityczne" uznano odtajnienie dokumentów dotycz¹cych sowieckiej zbrodni przez Michai³a Gorbaczowa i odpowiednie oœwiadczenie Dumy z listopada 2010 roku. Jednym z uczestników kontrowersyjnej konferencji by³ wiceszef komisji zagranicznej rosyjskiego parlamentu Aleksiej Czepa. W rozmowie ze stacj¹ Goworit Moskwa stwierdzi³, ¿e o zbrodni katyñskiej „nie wszystko wiadomo". Czepa, nie maj¹c wykszta³cenia historycznego (absolwent Moskiewskiego Instytutu Lotnictwa), zaapelowa³ do „specjalistów ró¿nych krajów" o podjêcie dzia³añ „wyjaœniaj¹cych okolicznoœci zdarzenia". Zasugerowa³ te¿, ¿e polskich oficerów „mogli mordowaæ ¿o³nierze Wehrmachtu".
Uczestnicy konferencji RWIO apeluj¹ te¿ w swojej rezolucji do w³adz o przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej w Rosji, która mia³aby „odbudowaæ prawdê historyczn¹ o II wojnie". – Nareszcie rozproszonym entuzjastom, politologom i naukowcom uda³o siê przekazaæ ca³emu spo³eczeñstwu myœl o tym, ¿e podejœcie do tego tematu od lat 90. by³o propagandowe, i to zosta³o wpisane do rezolucji. To kluczowe – mówi³ kilka dni temu w rozmowie z lokaln¹ stacj¹ jeden z uczestników kontrowersyjnej konferencji Maksim Kormuszkin, twerski dzia³acz spo³eczny i cz³onek RWIO.
Na pocz¹tku maja osobiœcie uczestniczy³ w demonta¿u dwóch tablic pami¹tkowych ofiar zbrodni katyñskiej z budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze (wczeœniej Kalinin), dawnej siedziby NKWD. To tam mordowano jeñców wojennych z obozu w Ostaszkowie, których póŸniej pochowano w pobliskim Miednoje. Polscy i rosyjscy historycy ustalili, ¿e w zbiorowych mogi³ach spoczywa tam 6295 polskich oficerów.
Zaszczepiæ k³amstwa
– Negatorzy zbrodni katyñskiej d¹¿¹ dzisiaj do zmiany oficjalnego stanowiska w³adz rosyjskich i powrotu do uprawianej przez pó³ wieku propagandy Zwi¹zku Radzieckiego, który utrzymywa³, ¿e to Niemcy mordowali polskich oficerów. Na razie na poziomie rz¹dowym nie powtarzaj¹ tej narracji. Ale marginalne dotychczas œrodowiska zaczê³y otrzymywaæ wsparcie takich wp³ywowych organizacji jak WRIO oraz w³adz regionalnych – mówi „Rzeczpospolitej" historyk Aleksander Gurjanow z moskiewskiego stowarzyszenia Memoria³ i jeden z czo³owych rosyjskich badaczy zbrodni katyñskiej.
Jak twierdzi, usuniêcie w maju przez takich dzia³aczy jak Kormuszkin tablic pami¹tkowych nie mog³o siê odbyæ bez aprobaty lokalnych w³adz. Przypomina, ¿e w jednym z komunikatów w³adz Tweru, rozes³anym tu¿ po demonta¿u tablic do dziennikarzy, pojawi³o siê sformu³owanie o „jakoby dokonanej zbrodni katyñskiej". PóŸniej miejscowe w³adze zaprzecza³y temu, twierdz¹c te¿, ¿e nie maj¹ nic wspólnego z demonta¿em tablic. Ostatecznie sprawê ma rozstrzygn¹æ s¹d rejonowy w Twerze, gdzie o prawdê historyczn¹ od kilku miesiêcy walczy Memoria³ oraz krewni zamordowanych w tym budynku Polaków. Nastêpna, trzecia ju¿ z rzêdu rozprawa ma siê odbyæ 11 grudnia.
– W Rosji narasta fala negowania odpowiedzialnoœci ZSRR za zbrodniê katyñsk¹. Mo¿emy przypuszczaæ, ¿e w³adze nieoficjalnie, poprzez takie organizacje jak RWIO, kolportuj¹c te k³amstwa, testuj¹ reakcjê Rosjan oraz spo³eczenoœci miêdzynarodowej – mówi Gurjanow.