Poland

Rita Malinkiewicz walczy o życie. Potrzebna krew, każdy może pomóc

pokaż komentarz

@Krupier: Szukałem z ciekawości zawodowej i z faktu, że oddaje krew jak zmienia się ona u osób zarażonych i nie ma rzetelnych opracowań.

Badania krwi w COVID-19


Autorzy nowego badania przeglądowego, które pojawiło się w czasopiśmie Physiological Reviewszauważyli, że krwotoki lub zaburzenia krwawienia należą do głównych przyczyn śmierci tych pacjentów. Dr Hong-Long Ji z University of Texas Health Science Center w Tyler i jego współpracownicy sugerują, że winna może być nadczynność odpowiedzi przeciwkrzepliwej organizmu. Innymi słowy, może to powodować nadmierne krwawienie w COVID-19.

Ta nadmierna aktywność w próbach usuwania skrzepów przez organizm jest znana jako hiperfibrynoliza. Według badań fibrynoliza jest „układem enzymatycznym […] służącym do lokalizowania i ograniczania tworzenia skrzepów”. Krwotoki w wielu narządach wraz z dodatnią korelacją między fibrynolizą a śmiertelnością dodatkowo wspierają pogląd autorów, że hiperfibrynoliza może tłumaczyć śmiertelność u osób z wcześniej istniejącymi stanami chorobowymi. Dodatkowo według badań, o których wspominają autorzy, ponad 97% osób, które lekarze przyjęli do szpitala na COVID-19, miało podniesione poziomy innego białka zwanego D-dimerem. D-dimer tworzy się we krwi, gdy rozpuszcza się skrzep krwi. Im bardziej ciężka staje się choroba COVID-19, tym bardziej wzrasta poziom D-dimerów, szczególnie u pacjentów, u których rozwija się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Opracowała: Maja Błaszczyk


Źródło: Medical News Today

A teraz najciekawsze pytanie - jak zachowa się organizm innej osoby po transfuzji krwi od osoby chorej?

Football news:

Sterling scored 27 goals for the season and broke his record. He scored a hat-trick against Brighton
Three Atalanta players have scored 15+ goals in the Serie A season. This is the best result since 1952
Setien on the title fight: Barcelona does everything possible, but Real Madrid wins all the matches
Lampard after 0:3 with Sheffield: Chelsea must fight for the top 4. I've learned a lot
Simone Inzaghi: Scudetto for Lazio-a place in the Champions League. Talk of winning Serie A was exaggerated
Player the Premier League has admitted that he is gay anonymously. The letter was sent to the newspaper by the Foundation named after a football player who committed suicide after coming out
Messi has given 20 assists in La Liga. This is the best result of the tournament in 11 years