Wp³ywowy magazyn medyczny "New England Journal of Medicine" w artykule redakcyjnym wskazuje na niedoskona³oœæ badañ przeprowadzonych pod egid¹ WHO, których przedmiotem by³a skutecznoœæ stosowania leku antywirusowego remdesivir w walce z COVID-19.
"New England Journal of Medicine" podkreœla, ¿e badanie WHO nie mo¿e byæ podstaw¹ do kwestionowania badañ wskazuj¹cych na korzyœci ze stosowania remdesiviru u chorych na COVID-19.
Artyku³ autorstwa Davida Harringtona z Harvard T.H. Chan School of Public Health, dr Lindesy Baden, specjalistki od chorób zakaŸnych i Josepha Hogana, biostatystyka, opublikowano wraz z opisem badania WHO.
Autorzy artyku³u, ¿e dane do analizy w ramach badania WHO zbierano w 30 krajach œwiata - pocz¹wszy od Szwajcarii i Niemiec, a skoñczywszy na Iranie i Kenii, co w efekcie doprowadzi³o do "niespójnoœci" w zebranych danych.
Jak czytamy w "New England Journal of Medicine" problemem jest m.in. to, i¿ standard opieki medycznej w ró¿nych krajach jest inny, podobnie jak inny jest stan ogólny pacjentów trafiaj¹cych do szpitali w ró¿nych krajach.
Badanie WHO opublikowane w paŸdzierniku kwestionowa³o skutecznoœæ remdesiviru w skróceniu czasu hospitalizacji u chorych na COVID-19 o piêæ dni - na co wskazywa³y badania przeprowadzone w USA.
Jednak - jak wskazuj¹ autorzy artyku³u w "New England Journal of Medicine" - pod uwagê nie wziêto "ró¿nicy w standardach opieki i mo¿liwoœciach systemów ochrony zdrowia" w 400 szpitalach z 30 krajów, które wziêto pod uwagê w badaniu.
"Jeœli podstawowa opieka jest niew³aœciwa, ¿aden lek nie przyniesie korzyœci, nawet jeœli jest skuteczny, poniewa¿ w³aœciwa opieka jest kluczowa dla prze¿ycia pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19" - czytamy.
WHO rekomendowa³o w listopadzie, by remdesivir nie by³ stosowany w leczeniu COVID-19.
Remdesivir jest dopuszczony do terapii chorych na COVID-19 w ponad 50 krajach œwiata - w tym w Polsce.