Poland

Rdzenni Amerykanie chcą, by Jeep zaprzestał używania nazwy Cherokee

W sprawie nazw aut Jeep Cherokee głos zabrał wódz plemienia Czirokezów, Chuck Hoskin Jr.

- Wierzę w dobre intencje pomysłodawców, ale przyklejanie nazwy naszego plemienia na bok auta naprawdę nie przynosi nam chluby. Nasz dorobek można upamiętnić przez rozszerzenie wiedzy o naszej roli w rozwoju USA, naszej historii i kultury, a także przez produktywny dialog z amerykańskimi plemionami na temat poprawności kulturowej, jednak nie na zarabianiu pieniędzy na nazwie naszego plemienia - pisze Chuck Hoskin Jr.

Popularna amerykańska marka ma w swojej ofercie SUV-a Cherokee od prawie 50 lat, a wersję Grand Cherokee od prawie trzydziestu. Teraz jednak rdzenni Amerykanie chcą, by marki motoryzacyjne zaprzestały używania przynależnych im nazw i wizerunków.

Spór o Cherokee

Przywódcy Czirokezów apelowali do właścicieli Jeepa o zmianę nazwy popularnego modelu od 2013 roku, a swój apel ponowili z okazji debiutu owej wersji Jeepa Grand Cherokee.  Chuck Hoskin Jr. w rozmowie z Automotive News powiedział, że przedstawiciele koncernu Stellantis, właściciela brandu Jeep, kontaktowali się z nim w sprawie spornej nazwy pod koniec stycznia.

- Wtedy jasno wyraziłem swoje stanowisko - nie dam swojego błogosławieństwa na używanie nazwy Cherokee. Pomyślałem, że właściwym posunięciem byłoby porzucenie tej nazwy. I myślę, że z szacunkiem odmówili podjęcia tego działania. Ale zostawili też otwarte drzwi do dalszych dyskusji, tak jak i my. Myślę więc, że pod tym względem to była dobra rozmowa - powiedział wódz plemienia Cherokee.

Przedstawiciele Jeepa  wydali w sprawie własne oświadczenia. "Nazwy naszych aut były starannie wybierane i pielęgnowane przez lata, aby honorować i uczcić rdzennych Amerykanów za ich szlachetność, dzielność i dumę. Jesteśmy, bardziej niż kiedykolwiek, zaangażowani w pełen szacunku i otwarty dialog z Głównym Wodzem Narodu Cherokee Chuckiem Hoskinem Jr.".

Dla marki Jeep ewentualny rebranding może okazać się kosztowny - modele Cherokee  Grand Cherokee odpowiadają za 40 proc. sprzedaży całej marki.

Spór z Jeepem to kolejna odsłona walki plemienia Czirokezów o zaprzestanie wykorzystywania do komercyjnych celów ich dziedzictwa. Pod naciskiem społeczności swoje nazwy zmieniły już w USA dwie drużyny sportowe. Futbolowa drużyna znana jako Redskins zrezygnowała z tego przydomka  posługuje się już tylko nazwą Washington Football Team.

Z kolei w Major League Baseball drużyna Cleveland Indians ogłosiła w grudniu, że zmieni swoją nazwę. W 2018 roku klub musiał wycofać maskotkę i logo, na którym widniał Wódz Wahoo.

Football news:

Mbappe dancing on the table 🕺 Watch as PSG celebrate their semi-final exit with passion
Pochettino on reaching the semi-finals: It's all down to the PSG players. I missed the adrenaline
Manuel Neuer: Bayern should have played better in Munich. We missed a lot of chances
Hans-Dieter Flick: Bayern lacked the final touch in attack. Congratulations to PSG
PSG President: We have invested a lot in the club to win the Champions League. Neymar and Mbappe have no reason to leave
Tuchel about 0:1 with Porto: Maybe not the best game to watch. Chelsea deserved to win after 180 minutes
Neymar on reaching the 1/2 Champions League: We knocked out the winner of the tournament. Now PSG should always strive to reach the semi-finals