Poland

Radosław Sikorski z RiGCzem o ostatnich wydarzeniach w USA

pokaż komentarz

@loginznakialfanumeryczne:

1. Partnerstwo Wschodnie

Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie w 2011 r.


To Polska jest współtwórcą Partnerstwa Wschodniego, pierwszego kompleksowego programu Unii Europejskiej dla państw Europy Wschodniej. W 2008 roku Polska przy wsparciu Szwecji wywalczyła poparcie dla tej inicjatywy u szefa Komisji Europejskiej i liderów państw członkowskich. Na pierwszym szczycie w 2009 roku do programu przystąpiły Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Unia przeznaczyła 600 mln zł na rozwój tych państw, a w dłuższej perspektywie przygotowanie ich do akcesji.

2. Przemówienie w Berlinie

Przemówienie Radosława Sikorskiego w Berlinie w 2011 r.


Słynne przemówienie na konferencji o roli Niemiec w UE było jednym z najgłośniej dyskutowanych pomysłów polskiego polityka od lat. Być może nawet od zaproponowania przez Adama Rapackiego, ministra spraw zagranicznych w PRL, stworzenia strefy wolnej od broni atomowej w Europie Środkowej. Sikorski mówił o przyszłości Unii Europejskiej i strefie euro. Było to o tyle cenne, że Polska nie była (i nie jest) członkiem tego klubu, więc siłą rzeczy jest poza dyskusją o jej przyszłości. Dzięki Sikorskiemu znalazła się w jej centrum. Pokazują to też komentarze w międzynarodowej prasie.
Jeśli jeszcze nie przeczytaliście przemówienia Radka Sikorskiego o Europie, najwyższy czas to zrobić. (…) Jego konkluzja jest taka, że aby uratować cały projekt europejski – nie tylko strefę euro – trzeba mocniej się zintegrować. (…) Tę konkluzję można zinterpretować dwojako. Albo Europa odrodzi się dzięki większej unii i silniejszej federacji, albo stojące przed nią wyzwanie okaże się zbyt trudne i nie da się jej uratować. Mocne. Czytaj więcej

Jesteśmy świadkami historycznej chwili: oto polski minister, zwracając się do niemieckiej publiczności niczym polityczny gracz wagi ciężkiej, przedstawia poważne pomysły i żądania – cóż za zmiana w porównaniu z okresem, gdy Polska postrzegana była jako trudny i biedny odbiorca zachodniego wsparcia. Czytaj więcej

Pan Sikorski jakby wykuł w kamieniu wyzwanie stojące przed Niemcami, nie mógł go przedstawić dobitniej. Czyniąc tak wykazał się znakomitą znajomością psychiki swego zachodniego sąsiada. Świadczy o tym porównanie niemieckich przywódców do Jamesa Madisona i Thomasa Jeffersona. Bardzo inteligentnie minister przypomniał słuchaczom, że kluczowym elementem ówczesnego układu w Ameryce było wynegocjowanie przez Aleksandra Hamiltona wzajemnych gwarancji zadłużenia 13 stanów – to elegancki sposób, by podkreślić, że euroobligacje i silniejszy Europejski Bank Centralny są logicznym następstwem silniejszej Unii Europejskiej. Czytaj więcej

„THE WALL STREET JOURNAL” „THE ECONOMIST” GERMAN MARSHALL FOUND. WSZYSTKIE CYTATY PODANE ZA "FORUM".


Zresztą Sikorski był ambasadorem Polski na salonach, jakiego nie mieliśmy od dawna. Posługujący się świetną angielszczyzną doskonale radził sobie w zachodnich mediach (zapraszano go do prestiżowych BBC czy CNN, ale i do popularnego "Morning Joe") czy podczas debat z takimi sławami jak Henry Kissinger.

3. Negocjacje w Kijowie

W kluczowym momencie, kiedy blisko było rozlewu krwi na gigantyczną skalę, Sikorski zebrał ministrów Trójkąta Weimarskiego i pojechał do Kijowa na negocjacje między protestującymi na Majdanie a rządem Wiktora Janukowycza. Choć w pamięci opinii publicznej wyryło się tylko ostrzeżenie, że bez porozumienia uczestnicy Majdanu mogą wkrótce być martwi, inicjatywa polskiego ministra spraw zagranicznych jest nie do przecenienia. Oddzielną sprawą jest to, co zrobiliśmy z tym później tak mocno chcąc pomóc Ukrainie, że dla Rosji staliśmy się nieakceptowalni jako negocjator i rozejm negocjowano na Białorusi.

4. Polacy w Unii

Ostatnie lata w Unii Europejskiej to kilka ważnych sukcesów personalnych polskich polityków, a więc jednocześnie polskiej dyplomacji. Choć sam Sikorski nie miał szczęścia i nie został ani szefem NATO, ani ministrem spraw zagranicznych UE, jego koledzy piastowali ważne funkcje.


Jerzy Buzek został jako pierwszy polityk z krajów nowej Unii przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Jacek Saryusz-Wolski szefował ważnej komisji ds. zagranicznych. Janusz Lewandowski zajmował się ważnym odcinkiem programowania budżetowego w Komisji Europejskiej. Zwieńczeniem tego jest wywalczenie dla Polski funkcji szefa Rady Europejskiej, a dla Elżbiety Bieńkowskiej ważnej teki komisarza ds. rynku wewnętrznego.

5. Budżet UE

Polska dostanie 300 mld zł z budżetu UE.


Tym razem nie było "yes, yes, yes". Przynajmniej przed kamerami, bo pewnie w zaciszu gabinetów Donald Tusk i Radosław Sikorski gratulowali sobie sprawnego przeprowadzenia negocjacji nad unijną perspektywą budżetową na lata 2014-2020. Już nigdy nie dostaniemy tak dużych środków z Brukseli, dlatego do końca toczyła się walka o dodatkowe środki dla nas. Choć na pierwszym froncie był Donald Tusk, grunt pod porozumienie położyli Sikorski i jego ludzie z MSZ.

Football news:

Inter will extend their contracts with Handanovic and D'ambrosio until 2022
Pep Guardiola: I would have stayed at Manchester City and in League 2
Manchester United is ready to sell Alexis, Lingard, Smalling, Dalot, Jones and Rojo
Frank Lampard: I expect more from Chelsea, but now the result is most important
Atalanta does not lose 15 matches in a row – 13 wins and 2 draws
Lorient threw one newcomer off a plane and sent another under the water-all for the sake of presentations on social networks
Pasalic scored a hat-trick in the match against Brescia. Atalanta smashes the opponent 6:1