Poland

Pusty Kościół. To już jest krach

W seminarium w Płocku te problemy były żywo obecne. A ponieważ o nich mówiłem, powoli zaczęły się do mnie zgłaszać różne osoby opowiadające o nadużyciach księży. Wrzód pękł – mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński. Cały wywiad Joanny Podgórskiej w środę w tygodniku „Polityka” i we wtorek na Polityka.pl.

JOANNA PODGÓRSKA: W Polsce coraz popularniejsza staje się apostazja. Nie przeszło księdzu profesorowi przez myśl, by rozstać się z instytucją Kościoła?
KS. PROF. ANDRZEJ KOBYLIŃSKI: O formalnej apostazji nigdy nie myślałem, ale miałem w życiu kilka zakrętów, gdy zastanawiałem się nad sensem mojego dalszego trwania w Kościele jako osoba duchowna. Po raz pierwszy zderzyłem się z wielką górą lodową pod koniec lat 90. XX w., gdy po studiach doktoranckich, które odbywałem na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wróciłem do Polski. W trakcie tych studiów miałem okazję wejść głębiej w życie Kościoła włoskiego czy niemieckiego. Pozytywnym szokiem poznawczym była dla mnie Wielka Brytania. Miałem moje pierwsze zastępstwo wakacyjne w angielskiej parafii w centrum Londynu. To był 1993 r. Dzięki mądrości i otwartości tamtejszego proboszcza, brytyjskiego dżentelmena w najlepszym wydaniu, przeszedłem prawdziwy chrzest bojowy. Przed swoim wyjazdem na urlop rozmawiał on ze mną kilka godzin m.in. na temat wykorzystywania seksualnego osób nieletnich w Kościele. Chciał mnie ostrzec. To były proste komunikaty: nigdy nie zamykaj drzwi w zakrystii, gdy są tam dzieci, nie przygarniaj ich, nie dotykaj, nie głaszcz po głowie itp. Uświadomił mi też, jaka jest skala pedofilii w Kościele katolickim oraz w Kościele anglikańskim.

W Polsce wtedy nikomu do głowy nie przychodziło, że jest taki problem.
Dlatego mój powrót nazywam zderzeniem z górą lodową. Chciałem dzielić się wiedzą na temat pedofilii klerykalnej, jaką zdobyłem w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Niemczech. Do tego doszły jeszcze ważne informacje uzyskane w Watykanie, na szkoleniu prowadzonym m.in. przez ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary Josepha Ratzingera, gdzie był omawiany także problem pedofilii w Kościele oraz skłonności homoseksualnych kandydatów do kapłaństwa. To było lato 1998 r. W tym okresie w Kościele zaczynała się wielka i pełna napięć dyskusja na te trudne tematy. Po tym watykańskim szkoleniu wróciłem do Polski i nie mając zielonego pojęcia, jak te problemy u nas wyglądają, zacząłem szczerze mówić, co wiem. W niezamierzony sposób uruchomiłem lawinę. W seminarium duchownym w Płocku, w którym zacząłem pracować jako wykładowca filozofii, a potem prorektor ds. wychowawczych, te problemy były wówczas żywo obecne. A ponieważ ja o nich mówiłem, powoli zaczęły się do mnie zgłaszać różne osoby, opowiadające o nadużyciach księży wobec dzieci na Mazowszu, czy klerycy skrzywdzeni seksualnie przez księży. Wrzód pękł.

Z jakim efektem?
Władze kościelne od razu chciały się mnie pozbyć. Ocalałem trochę przez przypadek. A może dzięki Bożej Opatrzności. Moi przełożeni nie mieli pewności, czy ewentualne ścięcie mojej głowy opłaci się diecezji, czy ktoś w Rzymie się tym nie zainteresuje (…).

A teraz jeszcze ksiądz mówi o kolejnym trupie w kościelnej szafie – o seksualnie wykorzystywanych bezbronnych dorosłych.
Mówię o tym głośno od ponad 20 lat. To kolejna przerażająca puszka Pandory.

Cały wywiad Joanny Podgórskiej z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem, etykiem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w środę w tygodniku „Polityka” i we wtorek na Polityka.pl.

Football news:

Juventus, Inter and AC Milan have stated that they want to play in Serie A despite joining the Super League
Bayern and Borussia will have 30 days to accept an invitation to the Super League. PSG - 14
Member of the UEFA Executive Committee on the Super League: All 12 clubs need to be kicked out. Players will have the right to terminate their contracts and become free agents
Coach of the Norwegian national team about the Super League: Juventus were knocked out of the Champions League by Lyon, Porto and Ajax, Arsenal and Tottenham are not in the top 30. What the hell are they doing in this tournament?
Writer Stephen Fry on the Premier League clubs in the Super League: Six clubs have achieved what no politician has managed-united the whole of Europe in an aversion to greed and stupidity
Rooney on the Super League's founding clubs: Their bosses are not stupid, let's see what they offer. Manchester United is trying to develop
UEFA and the top clubs need each other too much. Even if Super League is inevitable, the current plan is too raw