
Warunki porozumieñ okreœlonych przepisami tarczy antykryzysowej pracodawcy ustalaj¹ z przedstawicielami pracowników. Nie musz¹ ich w tym celu wy³aniaæ, jeœli w zak³adzie dzia³a rada pracowników.
- Jaka jest rola rady pracowników i jakie mo¿e mieæ ona znaczenie w aktualnej sytuacji gospodarczej?
Przepisy antykryzysowe uwypukli³y braki w tym zakresie – zw³aszcza mentalne nieprzystosowanie pracodawców, ale te¿ pracowników do procesu konsultowania podejmowanych decyzji. W tarczy antykryzysowej przewidziano mo¿liwoœæ wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obni¿enia czasu pracy, ale warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie s¹ ustalane w porozumieniu, które pracodawca zawiera z organizacjami zwi¹zkowymi, zak³adow¹ organizacj¹ zwi¹zkow¹ albo przedstawicielami pracowników. Mimo, ¿e wy³anianie przedstawicieli pracowników ma czêsto charakter iluzyjny, to jednak takie rozwi¹zanie niejako wymusza partycypowanie pracowników w procesie decyzyjnym dotycz¹cym kwestii istotnych z ich perspektywy.
Obowi¹zki konsultacyjne nie s¹ obce pracodawcom, u których dzia³aj¹ tzw. rady pracowników. Regulacja ustawowa rad pracowników obowi¹zuje od 2006 r. (patrz podstaw...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!