Poland

Pożytek użycia masek w czasie epidemii został zmierzony w cząstkach wirusowych.

Jedną z przyczyn nowej pandemii wirusa SARS-CoV-2 była jego wysoka zaraźliwość. Wirus rozmnaża się nie tylko w płucach podczas zapalenia płuc, ale także w górnych drogach oddechowych, skąd dostaje się do powietrza wydychanego przez człowieka. Naukowcy uważają, że cząstki koronaawirusa mogą rozprzestrzeniać się nie tylko w postaci dużych kropelek (ponad 5 mikronów), ale także w postaci aerozolu (cząstki mniejsze niż 5 mikronów). Przynajmniej pojedyncze wirusowe RNA zostały wyizolowane z powietrza w pomieszczeniach, w których znajdują się pacjenci z COVID-19.

Maski medyczne są uważane za wiarygodny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronaawirusa, ale do tej pory nie było jasne, w jakim stopniu są one skuteczne (w tym przeciwko innym infekcjom układu oddechowego). Ponadto naukowcy piszą o innych sposobach przenoszenia wirusa - na przykład przez błonę śluzową oka - przed którymi nie może zapobiec maska.

Aby dowiedzieć się dokładnie, jak dobrze maski radzą sobie z infekcją, zespół naukowców pod kierownictwem Benjamina Cowlinga z Uniwersytetu w Hongkongu wybrał 111 pacjentów z różnymi infekcjami dróg oddechowych. 54 z nich było dotkniętych rhinovirusem, 43 grypą i 17 sezonowym koronaawirusem, krewnym SARS-CoV-2 (łącznie 114, ale trzy osoby były nosicielami kilku wirusów jednocześnie). Badacze zauważyli, że objawy u pacjentów były różne - u chorych na grypę częściej występowała gorączka, a u chorych na koronaawirusy częściej kaszle. Ta sama liczba zdrowych ludzi służyła jako kontrola.

Wszystkie badane osoby zostały losowo poproszone o założenie lub nie maski, a następnie poproszone o oddychanie przez pół godziny, kaszlnięcie i mówienie (w razie potrzeby) do specjalnego urządzenia do zbierania wydychanego powietrza, które ta sama grupa naukowców opracowała wcześniej. Następnie powietrze zostało skondensowane i zmierzono w nim liczbę cząstek wirusowych. Ponadto od pacjentów pobierano próbki z nosa i gardła w celu porównania, czy rozprzestrzenianie się cząstek różni się od tego, gdzie namnaża się wirus.

Autorzy pracy zauważyli, że wszystkie trzy wirusy rozprzestrzeniają się lepiej, jeśli rozmnażają się w nosie. Ale skuteczność masek była dla nich inna. Maski nie mogły zatrzymać rozprzestrzeniania się rhinovirusów: zarówno kropelki, jak i aerozol były przenoszone przez nie, jak i bez nich. Przeciwko wirusowi grypy, maski były skuteczne, ale tylko dla kropelkowej drogi przenoszenia. W przypadku koronaawirusa, maski zatrzymały obie drogi transmisji: zarówno kropelkową, jak i aerozolową - liczba cząstek wirusowych w próbce spadła o kilka rzędów wielkości.

Badania te mają kilka ograniczeń. Po pierwsze, nie wszyscy uczestnicy, nawet z potwierdzonymi diagnozami, emitowali cząstki wirusów. Dla przykładu, kropelki z koronaawirusem wydychały tylko 3 na 10 osób, a aerozol z cząsteczkami wirusa 4 na 10. To znacznie ogranicza zakres badanej próby.

Drugim ograniczeniem jest to, że pacjenci byli w różnym stopniu rozwoju choroby i wykazywali różne objawy. Na przykład, nie wszystkie z nich kaszlały przez 30 minut, czas przez który trwała zbiórka powietrza. Badacze piszą jednak, że ich celem była symulacja rzeczywistych warunków kontaktu z pacjentami, dlatego też zmuszenie ich do świadomego kaszlu przez 30 minut byłoby naruszeniem tych warunków.

Wreszcie, naukowcy nie starali się mierzyć stopnia zakażenia wydychanymi cząstkami wirusa. Dlatego nie można powiedzieć dokładnie, jakie są szanse na zakażenie u osoby, obok której pacjent nosi maskę lub bez niej( chodzi o to ile cząstek wirusa (wirionów) musi dostać się do zdrowej osoby aby spowodować zakażenie).

Autorzy zauważają jednak, że noszenie maski znacznie zmniejsza te szanse.


Widać wyraźnie [zaznaczenie czerwoną ramką jak się różnią ilości cząstek koronawirusa przy użyciu maski i bez.

źródło: 41591_2020_843_Fig1_HTML.jpg

Football news:

Costacurta on Messi: When he was 16 years old, I took him for a child, but after 15 minutes asked for a replacement
Rashford on the death of George Floyd: black Lives matter. We are important
Messi will not leave Barcelona for free in the summer. This clause in the contract is no longer valid
Manchester United have extended ighalo's loan until January 31, 2021
PSG can buy Milinkovic-Savic and Marusic from Lazio for 80 million euros
Niang is Interesting for Tottenham, but the move to Marseille is more real
Coutinho's agent: Philippe has a desire to return to the Premier League, but there have also been conversations with Bayern about next season