Poland

Ponad 21 tys. nowych zakażeń. Dramatyczny rekord pobity

Z powodu covid-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 167. Od początku pandemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 340 tys. osób.

Stan na: 

.

Pandemia koronawirusa. Nowy rekord zakażeń

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby przybyło w naszym kraju 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3416), wielkopolskiego (3082), kujawsko-pomorskiego (1954), małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049), dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394) i podlaskiego (358).

Po raz drugi od pojawienia się pandemii w Polsce liczba nowych infekcji przekracza barierę 20 tys. przypadków. Z powodu covid-19 zmarło ostatniej doby 35 osób, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 167.

Na 23 111 łóżek przeznaczonych dla chorych z covid-19 zajętych jest obecnie 15 444. Wsparcia respiratora wymagają 1254 osoby, a mamy ich w Polsce 1777. Na kwarantannie przebywa aktualnie 496 213 osób, 49 503 objęto nadzorem epidemiologicznym. Od początku pandemii wyzdrowiało 134 724 pacjentów, zakażenie potwierdzono u 340 834 osób, zmarło 5351.

Morawiecki: Apeluję do protestujących

Podczas czwartkowej konferencji prasowej na Stadionie Narodowym (właśnie przekształcanym w szpital) premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kryzysu epidemicznego i protestów, które trwają w całej Polsce od wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej: „Uwaga mediów koncentruje się na sprawie aborcji, niezwykle ważnej, wymagającej debaty społecznej. Ale dziś mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem: epidemią koronawirusa. Wiosną, kiedy zagrożenie było mniejsze, wszyscy czuliśmy dyscyplinę, co pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. (...) Mam apel do protestujących: niech wasza niechęć skupia się na mnie, na polityce, ale nie na tych, których zagrożenie dotknie za chwilę. Zetkniecie się z osobami starszymi, to może owocować dramatycznymi skutkami”.

Morawiecki mówił też o planach rozbudowy systemu do walki z pandemią: „Łóżek covidowych mamy już 23 tys., zajętych – 14 tys. Cały czas przybywa pacjentów. Wydałem dziś dyspozycję wszystkim wojewodom, żeby dopasowywali bazę łóżek do wzrostu zakażeń. Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy ich mieć 31–32 tys.”. I dodał: „Apeluję raz jeszcze o przestrzeganie zasad. Żeby nadzieja wróciła do gospodarki, musimy zdusić tę drugą falę, która – jak mówił wczoraj prezydent Macron – zaskoczyła nas wszystkich”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił z kolei o infrastrukturze, zarządzaniu ruchem pacjentów i planach poszerzenia bazy izolatoriów z 4 tys. do 10 tys. w przeciągu dwóch tygodni. Podkreślił, że sytuacja jest dramatyczna: „Miesiąc temu zastanawialiśmy się, co zrobić w najgorszej sytuacji. Myśleliśmy o szpitalu na Stadionie Narodowym, wręcz o sieci szpitali tymczasowych. Traktowaliśmy to jak odległy scenariusz. Tymczasem miesiąc później ten czarny scenariusz się realizuje. Ale mamy też sprawczość: od pomysłu do jego materializacji. Szpital tymczasowy to już nie jest opcja zapasowa, ale realne narzędzie rozwiązywania problemów”.

Minister zapowiadał też wsparcie dla personelu medycznego: podwójne wynagrodzenia dla lekarzy kierowanych do pracy przez wojewodów i już pracujących w szpitalach covidowych. Innym ułatwieniem ma być ujęta w ustawie „klauzula dobrego samarytanina”, zwalniająca z odpowiedzialności karnej za ewentualne uchybienia.

Podkast „Polityki”: Na ulicach dzieje się rewolucja

Cała Polska jest czerwoną strefą

Od soboty 24 października w całym kraju obowiązują restrykcje przewidziane dla strefy czerwonej. W miejscach publicznych należy zakrywać usta i nos. Uczniowie klas IV–VIII, szkół ponadpodstawowych i wyższych uczelni zajęcia odbywają zdalnie (co najmniej do 8 listopada). Mecze i inne spotkania sportowe rozgrywają się bez udziału publiczności, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć 25 proc. widowni. Restauracje i inne lokale gastronomiczne nie funkcjonują stacjonarnie, jedzenie mogą wydawać tylko na wynos i z dowozem. Działalność zawieszają aquaparki, baseny, siłownie, kluby fitness, salony kosmetyczne, salony tatuażu i zakłady fryzjerskie. Podobnie uzdrowiska i sanatoria. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób (w domu może się spotkać do 20). Zakazuje się organizacji imprez okolicznościowych. W kościołach obowiązuje limit: jedna osoba na 7 m kw.

Osobne reguły dotyczą młodych osób do 16. roku życia i seniorów. Młodzi do godz. 16 mogą się przemieszczać pod opieką rodzica lub opiekuna (z wyjątkiem weekendów i drogi powrotnej ze szkoły). Do seniorów rząd apeluje: „Zostań w domu!”. W sklepach osoby po 60. roku życia mogą robić zakupy w godz. 10–12.

Czytaj też: Młodzi są dla PiS już chyba bezpowrotnie straceni

Football news:

Juventus for the first time in the 123-year history of the club played without the Italians in defense and goal
Koeman on 4:0 with Dynamo Kyiv: Today was the Barcelona we want to see
Holand continues to insist that he is a monster. Fastest in the history of the Champions League scored 15 goals (and added 16)
Koeman on the victory over Dynamo Kyiv: We achieved our goal-we reached the playoffs
Solskjaer on 4:1 with Istanbul: Manchester United played intensely, enjoyed the match. We want to be 1st in the group
Forward Ferencvaros Troll Cristiano: celebrated a goal in his style. Ronaldo responded with a goal and a very angry look
Morata scored 5 goals in 4 games in the Champions League for Juve. His best result is 5 in 12 games in the 2014-15 season