Poland

Pomiędzy cenzurą a mową nienawiści. Czy państwo powinno bezczynnie przyglądać się eskalacji negatywnych emocji?

statystyki
Zapanowanie nad fake newsami i mową nienawiści dodatkowo utrudnia to, że sami mamy tendencje do braku wiary w informacje sprzeczne z naszymi przekonaniami. W efekcie szukamy społeczności internetowych, które podzielają nasze opinie, tym samym ulegając tzw. błędowi potwierdzenia.

Zapanowanie nad fake newsami i mową nienawiści dodatkowo utrudnia to, że sami mamy tendencje do braku wiary w informacje sprzeczne z naszymi przekonaniami. W efekcie szukamy społeczności internetowych, które podzielają nasze opinie, tym samym ulegając tzw. błędowi potwierdzenia.źródło: ShutterStock

Społeczeństwa stają się wyjątkowo spolaryzowane. W tym roku w samej tylko Polsce nastroje zostały podgrzane przez kampanie wyborcze, spory wokół spraw światopoglądowych i pandemii, przywykliśmy do codzienności fake newsów, nawet mowy nienawiści. Funkcjonowanie w takiej atmosferze pogłębia nieufność wobec innych i ugruntowuje uprzedzenia.

Czy państwo powinno bezczynnie przyglądać się eskalacji negatywnych zjawisk i emocji?

Włoski ekonomista Angelo Antoci (Uniwersytet w Sassari) przeprowadził za pomocą Facebooka eksperyment, którego celem było sprawdzenie, czy uprzejmość w relacjach internetowych ma znaczenie dla zaufania społecznego. Okazało się, że gdy rozmowy odbywały się w sposób kulturalny, osoby biorące udział w badaniu chętniej zawierzały współgraczom (gotowe były im powierzyć pieniądze) niż wtedy, gdy konwersacje miały wydźwięk neutralny lub nieuprzejmy. Więc może lekiem na zło byłoby „wymuszenie” kulturalnej komunikacji?


Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej

7,90 zł

cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł

Oferta autoodnawialna

KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej

4,92 zł

Płać:

KUPUJĘ

Football news:

Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable
Eriksen scored for Inter for the first time in almost six months - Milan in the Cup in the 97th minute from a free kick