
65 proc. Polaków twierdzi, i¿ nie obawia siê utraty pracy w efekcie automatyzacji i robotyzacji w firmie.
Automatyzacja postêpuje, samoobs³uga w handlu czy us³ugach finansowych to ju¿ standard, co prowadzi do spadku liczby oddzia³ów i mniejszej obsady personelu w dzia³aj¹cych placówkach. W sklepach ten trend jest tak¿e zauwa¿alny.
Jednak Polaków nie napawa to lêkiem. Wed³ug badania Abile przeprowadzonego w grudniu 2020 r. 65 proc. nie obawia siê utraty pracy w wyniku przeprowadzenia automatyzacji i robotyzacji w firmie. Pomaga bowiem demografia, wed³ug danych GUS do 2050 r. liczba ludnoœci Polski zmniejszy siê o 4,4 mln osób. Tworz¹c¹ siê w ten sposób lukê demograficzn¹ na rynku pracy mog³yby przynajmniej w czêœci zape³niæ boty.
- Je¿eli sytuacja nie ulegnie zmianie, to ju¿ wkrótce demografia stanie siê wielkim wyzwaniem i bezpoœrednim czynnikiem hamuj¹cym wzrost gospodarczy w Polsce. Prognozy s¹ niezwykle alarmuj¹ce - mówi Mariusz Go³êbiewski, wiceprezes Abile Consulting.
- Tymczasem ju¿ dzisiaj istnieje wiele przyk³adów udowadniaj¹cych, ¿e automatyzacja nie prowadzi do likwidacji stanowisk. Wrêcz przeciwnie, automatyzacja i robotyzacja przyczyniaj¹ siê do tworzenia obszarów, w których boty uzupe³niaj¹ ludzk¹ pracê wykonuj¹c rutynowe czynnoœci, tym samym pomagaj¹c w zasypywaniu luki demograficznej - dodaje.
Niekorzystne trendy bêd¹ wp³ywaæ na zasób osób w wieku produkcyjnym. Wynika to z procesu przesuwania siê do grupy wieku poprodukcyjnego roczników urodzonych w latach 50. XX w. oraz z coraz mniejszej liczebnoœci 18-latków zasilaj¹cych wiek produkcyjny. Pracodawcy ju¿ dzisiaj zmagaj¹ siê z malej¹c¹ poda¿¹ m³odych kandydatów do pracy, a liczba osób w wieku produkcyjnym stale maleje – w 2019 roku w wieku produkcyjnym znajdowa³o siê nieco ponad 23 mln Polaków, wobec 24,8 mln w 2010.
Niepokoj¹ca sytuacja demograficzna staje siê wyzwaniem nie tylko w Polsce, ale równie¿ w innych rozwiniêtych krajach, gdzie zaczyna brakowaæ r¹k do pracy. Jedn¹ z odpowiedzi na te procesy mo¿e byæ adaptacja nowoczesnych technologii, w tym automatyzacji i robotyzacji.
Póki co jedynie 25 proc. badanych wskaza³o, ¿e ich pracê w ca³oœci lub w czêœci móg³by wykonywaæ robot. 9 proc. badanych nie wierzy, ¿e roboty s¹ w stanie zast¹piæ ludzi.
– Polskie spo³eczeñstwo jest przygotowane na przyjêcie najnowszych technologii. Zdecydowana wiêkszoœæ pracuj¹cych Polaków nie obawia siê utraty pracy w wyniku wprowadzania cyfryzacji w ich firmach. Postrzegaj¹ boty nie jako zagro¿enie, ale jako uzupe³nienie ludzkich umiejêtnoœci. Równie¿ zarz¹dzaj¹cy i przedsiêbiorcy coraz czêœciej oczekuj¹ od swoich pracowników bardziej kreatywnego i indywidualnego podejœcia do zadania, ni¿ nudnego powtarzania tych samych rutynowych czynnoœci. Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów (RPA) mo¿e w tym tylko pomóc – dodaje Mariusz Go³êbiewski.