
Koñcówka 2020 r. przynios³a wyraŸny spadek optymizmu pracowników, zw³aszcza w bran¿ach mocno dotkniêtych skutkami pandemii.
– Czêœciej obawiamy siê utraty pracy i mniej wierzymy w swoje mo¿liwoœci szybkiego znalezienia nowego zajêcia – wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. Wed³ug niego pod koniec zesz³ego roku 14 proc. pracuj¹cych Polaków powa¿nie obawia³o siê zwolnienia z pracy.
To o 4 pkt proc. wiêcej ni¿ w III kwartale i najwiêcej od dziesiêciu lat, nie licz¹c II kwarta³u 2020 r. Wtedy, w czasie pierwszego lockdownu, z utrat¹ zatrudnienia liczy³o siê 16 proc. uczestników sonda¿u Randstad. Jak komentuje Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan, wœród pracowników widaæ zmêczenie sytuacj¹ pandemii, frustracjê i niepewnoœæ – wiêksz¹ nawet ni¿ wiosn¹ 2020 r., gdy wszyscy liczyli na szybkie pokonanie Covid-19. Druga fala pandemii wyraŸnie pogorszy³a nastroje, chocia¿ dane dotycz¹ce bezrobocia i najnowszy raport Miêdzynarodowej Organizacji Pracy dowodz¹, ¿e polski rynek pracy nie ucierpia³ tak bardzo wskutek koronawirusa jak rynki w innych krajach (w 2020 r. liczba przepracowanych godzin spad³a w Polsce tylko o 3,5 proc., podczas gdy na œwiecie o 8,8 proc.).
Pomimo to w 2021 r. polscy pracownicy wchodzili z wiêkszymi obawami o stabilnoœæ zatrudnienia i z mniejsz¹ pewnoœci¹ co do swoich szans na rynku pracy ni¿ jeszcze w III kw. 2020. Wprawdzie 79 proc. ocenia³o, ¿e w razie potrzeby w ci¹gu pó³ roku znajd¹ jak¹kolwiek pracê, lecz tych wskazañ by³o znacznie mniej ni¿ rok wczeœniej (88 proc.). Na jednym z najni¿szych poziomów od lat by³y oczekiwania dotycz¹ce znalezienia pracy co najmniej tak samo dobrej jak obecna – liczy³o na to 55 proc. badanych, czyli o 16 pkt proc. mniej ni¿ rok wczeœniej.
Wzrost obaw o pracê wp³yn¹³ z kolei na zwiêkszenie grupy osób aktywnie szukaj¹cych nowego zajêcia. Pod koniec 2020 r. robi³o to 12 proc. badanych wobec 9 proc. w III kw. Najczêœciej nowej pracy szukali aktywnie pracownicy z bran¿y hotelarsko-gastronomicznej – najmocniej dotkniêtej skutkami pandemii. Oni te¿ najczêœciej doœwiadczyli ciêæ wynagrodzeñ w 2020 r. i obawiali siê utraty zatrudnienia.
Jak zwraca uwagê Monika Fedorczuk, pandemia pog³êbi³a podzia³y na rynku pracy i zaostrzy³a ró¿nice miêdzy bran¿ami oraz grupami zawodowymi. Podczas gdy niektóre bran¿e i grupy zawodowe wrêcz skorzysta³y na nowej sytuacji (w tym specjaliœci i bran¿a ICT), to inne – na czele z bran¿¹ hotelarsko-gastronomiczn¹ – znalaz³y siê w kryzysie, który w obecnej sytuacji epidemiologicznej raczej szybko nie minie.
Grup¹ zawodow¹ najmniej pewn¹ stabilnoœci zatrudnienia s¹ kasjerzy/sprzedawcy, którzy podwy¿szyli wskaŸnik rotacji w ostatnich szeœciu miesi¹cach, gdy 23 proc. badanych zmieni³o pracodawcê. Jak zwraca uwagê Mateusz ¯ydek z Randstad, du¿o czêœciej ni¿ w poprzednich kwarta³ach powodem tej zmiany by³a utrata zatrudnienia (34 proc. – a¿ o 8 pkt proc. wiêcej ni¿ w III kw. 2020).