Poland

Pół miliona złotych dla fundacji Tadeusza Rydzyka od Lasów Państwowych

pokaż komentarz

@goga17: Najciekawsze jest porównanie dwóch projektów zbudowania muzeów w tzw. partnerstwie publiczno-prywatnym.
Ciekawe, czy interesują się budową muzeum Getta?

Jedno to Muzeum Polin a drugie to Muzeum Pamięć i Tożsamość im JPII.


Gdy wydano 180 mln złotych z budżetu państwa jako wkład strony publicznej to pisali, że to piękny projekt. Nawet nagrody międzynarodowe dawali.

Gdy buduje się te drugie muzeum w Toruniu to jest bardzo źle, bo to będzie o Polakach a nie o żydach.


No i oczywiści jest to, że rząd przekazał pieniądze na Rydzyka. Choć te 117 ml złotych (por. 180 mln + inflacja) to jest właśnie wkład publiczny w te muzeum.
Poniżej dwa fragmenty wzięte z GW.
Jakże różne.

Polin


Wieloletnie starania Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce przyniosły efekt 25 stycznia 2005 r. Tego dnia, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, w porozumieniu z Ministrem Kultury, powołano do życia Muzeum w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowę, na podstawie której powstała wspólnie finansowana instytucja kultury, podpisali Lech Kaczyński, Waldemar Dąbrowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz prof. Jerzy Tomaszewski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia ŻIH.
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy głównej (szczegóły: Partnerstwo publiczno-prywatne).
Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną, stworzoną wspólnie przez rząd (w ramach budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (budżet Warszawy) i organizację pozarządową (Żydowski Instytut Historyczny).
Z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych.

Pamięć i Tożsamość


Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II powstanie w Toruniu w 2021 r., będzie instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację „Lux Veritatis”, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk.

Na mocy podpisanej w czerwcu 2018 r. umowy resort kierowany przez Piotra Glińskiego zobowiązał się przekazać na budowę muzeum 70 mln z budżetu państwa. Teraz ministerstwo ogłosiło na swojej stronie internetowej, że minister zdecydował się udzielić promesy finansowania inwestycji kwotą aż 117 mln zł.

117 mln zł na Muzeum „Pamięć i Tożsamość”


„Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia” – czytamy na stronie internetowej resortu.

Muzeum działa już jako instytucja kultury w organizacji, jej dyrektorem został redemptorysta o. Marian Sojka. Ponieważ jest finansowane z publicznych pieniędzy, wykonawcy swojej siedziby musiało szukać w publicznym przetargu. Zgłosił się do niego tylko jeden referent – giełdowa spółka Rafako z Raciborza. Za zaprojektowanie i wybudowanie budynku żądała ona 117,7 mln zł netto (144,7 mln zł brutto).


https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,24682973,glinski-juz-nie-70-mln-zl-a-117-mln-zl-na-muzeum-rydzyka.html

Football news:

Mbappe dancing on the table 🕺 Watch as PSG celebrate their semi-final exit with passion
Pochettino on reaching the semi-finals: It's all down to the PSG players. I missed the adrenaline
Manuel Neuer: Bayern should have played better in Munich. We missed a lot of chances
Hans-Dieter Flick: Bayern lacked the final touch in attack. Congratulations to PSG
PSG President: We have invested a lot in the club to win the Champions League. Neymar and Mbappe have no reason to leave
Tuchel about 0:1 with Porto: Maybe not the best game to watch. Chelsea deserved to win after 180 minutes
Neymar on reaching the 1/2 Champions League: We knocked out the winner of the tournament. Now PSG should always strive to reach the semi-finals