
W obecnym stanie prawnym, przy obowi¹zkowym stosowaniu metody podzielonej p³atnoœci nale¿y nie tylko w³aœciwie oznaczyæ wystawion¹ fakturê, ale tak¿e wprowadziæ odpowiednie oznaczenia w pliku JPK_VAT, zawieraj¹cym zarówno czêœæ ewidencyjn¹, jak i deklaracyjn¹.
Obowi¹zkowy mechanizm podzielonej p³atnoœci (MPP) dotyczy obecnie faktur dokumentuj¹cych transakcje, których jednorazowa wartoœæ brutto przekracza 15 tys. z³ lub równowartoœæ tej kwoty, gdy faktura wystawiona jest w walucie obcej dokumentuj¹cej transakcje, których przedmiotem s¹ towary i us³ugi wymienione w za³¹czniku nr 15 do ustawy o VAT (za³¹cznik ten zawiera w sumie 150 pozycji). Dla ustalenia tego limitu nie ma przy tym znaczenia liczba dokonywanych p³atnoœci. Faktury wystawione na kwoty brutto poni¿ej 15 tys. z³ rozliczane s¹ natomiast na zasadach ogólnych, nawet jeœli dotycz¹ towarów i us³ug objêtych za³¹cznikiem nr 15 do ustawy o VAT.
Ka¿da faktura dokumentuj¹ca tak¹ transakcjê musi byæ oznaczona zapisem „mechanizm podzielonej p³atnoœci". Jest to element obowi¹zkowy dla faktur dotycz¹cych towarów z za³¹cznika nr 15 do ustawy o VAT, je¿eli dokumentowana wartoœæ brutto transakcji przekracza 15 tys. z³ lub równowartoœæ tej kwoty. W ten sposób kupu...
Artyku³ dostêpny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata ju¿ w sprzeda¿y, poznaj pakiet korzyœci!
Dostêp do najwa¿niejszych treœci z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wy³¹cznie na rp.pl.
Dostêp do treœci rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treœci pochodz¹cych z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.