Nikomu jeszcze nie udało się podróżować w czasie - przynajmniej o ile nam wiadomo - ale pytanie, czy taki wyczyn byłby teoretycznie możliwy, nadal fascynuje naukowców.
Jak pokazują filmy takie jak Terminator, Donnie Darko, Powrót do przyszłości i wiele innych, poruszanie się w czasie stwarza wiele problemów dla podstawowych zasad Wszechświata: jeśli na przykład cofniesz się w czasie i zatrzymasz rodziców przed ich spotkaniem, to jak możesz w ogóle zaistnieć, aby cofnąć się w czasie?
To słynny „paradoks dziadka”.
We wrześniu ubiegłego roku student fizyki Germain Tobar z University of Queensland w Australii powiedział, że opracował, jak „wyrównać liczby”, aby podróże w czasie były pozbawione paradoksów.
„Dynamika klasyczna mówi, że jeśli znasz stan systemu w określonym czasie, możesz poznać historię tego systemu” - powiedział Tobar we wrześniu 2020 roku.
„Jednak ogólna teoria względności Einsteina przewiduje istnienie pętli czasu lub podróży w czasie - gdzie zdarzenie może być zarówno przeszłością, jak i przyszłością samo w sobie - teoretycznie stawiając badanie dynamiki na głowie”.
Obliczenia natomiast pokazują, że czasoprzestrzeń może potencjalnie dostosować się, aby uniknąć paradoksów.
Aby użyć aktualnego przykładu, wyobraź sobie podróżnika w czasie podróżującego w przeszłość, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby - gdyby misja zakończyła się sukcesem, podróżnik w czasie nie miałby choroby w przyszłości,
i nie musiałby cofać się w czasie aby ją pokonać.
Obliczenia sugerują, że choroba mogłaby przedostać się w inny sposób, inną drogą lub inną metodą, usuwając paradoks. Czegokolwiek by nie zrobił podróżnik w czasie, choroba nie zostałaby powstrzymana.
Praca Tobara nie jest łatwa dla nie-matematyków, ale przygląda się wpływowi procesów deterministycznych (bez żadnej przypadkowości) na dowolną liczbę regionów w kontinuum czasoprzestrzennym i pokazuje, jak obie zamknięte krzywe czasowe (zgodnie z przewidywaniami Einsteina) mogą wpisywać się w zasady wolnej woli i fizyki klasycznej.
„Matematyka się sprawdza - a wyniki są niczym science fiction” - powiedział fizyk Fabio Costa z University of Queensland, który nadzorował badania.
Nowe badanie rozwiązuje ten problem również inną hipotezą, że podróże w czasie są możliwe, ale podróżnicy w czasie byliby ograniczeni w tym, co robili, aby powstrzymać ich od tworzenia paradoksu.
Natomiast w tym modelu podróżnicy w czasie mają swobodę robienia wszystkiego, co chcą, ale paradoksy nie są możliwe.
Chociaż liczby mogą się sprawdzić, w rzeczywistości naginanie przestrzeni i czasu, aby dostać się do przeszłości, pozostaje nieuchwytne - maszyny czasu, które naukowcy do tej pory opracowali, są tak zaawansowane, że obecnie istnieją tylko jako obliczenia na kartce papieru.
Możemy tam kiedyś dotrzeć - Stephen Hawking z pewnością uważał, że to możliwe - a jeśli to zrobimy, to badanie sugeruje, że będziemy mogli robić ze światem w przeszłości wszystko, co tylko zechcemy: on odpowiednio dostosuje się do tego.
„Nie stworzysz paradoksu, ponieważ wydarzenia zawsze dostosują się do siebie, aby uniknąć niespójności” - mówi Costa.
„Szereg odkrytych przez nas procesów matematycznych pokazuje, że podróże w czasie z wolną wolą są logicznie możliwe w naszym wszechświecie bez żadnego paradoksu”.
Badanie zostało opublikowane 21 września 2020r. TUTAJ.
______________________________________________
Nie chcesz przegapić kolejnych znalezisk? Kliknij TUTAJ.
Zapraszam również po więcej contentu ode mnie.
#ntdc #gruparatowaniapoziomu #kosmos
______________________________________________
źródło: Fabio Costa (left) and Germain Tobar (right)..jpg