Poland

Podróże w czasie wolne od paradoksów mogą być możliwe

Nikomu jeszcze nie udało się podróżować w czasie - przynajmniej o ile nam wiadomo - ale pytanie, czy taki wyczyn byłby teoretycznie możliwy, nadal fascynuje naukowców.
Jak pokazują filmy takie jak Terminator, Donnie Darko, Powrót do przyszłości i wiele innych, poruszanie się w czasie stwarza wiele problemów dla podstawowych zasad Wszechświata: jeśli na przykład cofniesz się w czasie i zatrzymasz rodziców przed ich spotkaniem, to jak możesz w ogóle zaistnieć, aby cofnąć się w czasie?
To słynny „paradoks dziadka”.

We wrześniu ubiegłego roku student fizyki Germain Tobar z University of Queensland w Australii powiedział, że opracował, jak „wyrównać liczby”, aby podróże w czasie były pozbawione paradoksów.


„Dynamika klasyczna mówi, że jeśli znasz stan systemu w określonym czasie, możesz poznać historię tego systemu” - powiedział Tobar we wrześniu 2020 roku.
„Jednak ogólna teoria względności Einsteina przewiduje istnienie pętli czasu lub podróży w czasie - gdzie zdarzenie może być zarówno przeszłością, jak i przyszłością samo w sobie - teoretycznie stawiając badanie dynamiki na głowie”.

Obliczenia natomiast pokazują, że czasoprzestrzeń może potencjalnie dostosować się, aby uniknąć paradoksów.


Aby użyć aktualnego przykładu, wyobraź sobie podróżnika w czasie podróżującego w przeszłość, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby - gdyby misja zakończyła się sukcesem, podróżnik w czasie nie miałby choroby w przyszłości,
i nie musiałby cofać się w czasie aby ją pokonać.
Obliczenia sugerują, że choroba mogłaby przedostać się w inny sposób, inną drogą lub inną metodą, usuwając paradoks. Czegokolwiek by nie zrobił podróżnik w czasie, choroba nie zostałaby powstrzymana.

Praca Tobara nie jest łatwa dla nie-matematyków, ale przygląda się wpływowi procesów deterministycznych (bez żadnej przypadkowości) na dowolną liczbę regionów w kontinuum czasoprzestrzennym i pokazuje, jak obie zamknięte krzywe czasowe (zgodnie z przewidywaniami Einsteina) mogą wpisywać się w zasady wolnej woli i fizyki klasycznej.

„Matematyka się sprawdza - a wyniki są niczym science fiction” - powiedział fizyk Fabio Costa z University of Queensland, który nadzorował badania.

Nowe badanie rozwiązuje ten problem również inną hipotezą, że podróże w czasie są możliwe, ale podróżnicy w czasie byliby ograniczeni w tym, co robili, aby powstrzymać ich od tworzenia paradoksu.


Natomiast w tym modelu podróżnicy w czasie mają swobodę robienia wszystkiego, co chcą, ale paradoksy nie są możliwe.

Chociaż liczby mogą się sprawdzić, w rzeczywistości naginanie przestrzeni i czasu, aby dostać się do przeszłości, pozostaje nieuchwytne - maszyny czasu, które naukowcy do tej pory opracowali, są tak zaawansowane, że obecnie istnieją tylko jako obliczenia na kartce papieru.

Możemy tam kiedyś dotrzeć - Stephen Hawking z pewnością uważał, że to możliwe - a jeśli to zrobimy, to badanie sugeruje, że będziemy mogli robić ze światem w przeszłości wszystko, co tylko zechcemy: on odpowiednio dostosuje się do tego.

„Nie stworzysz paradoksu, ponieważ wydarzenia zawsze dostosują się do siebie, aby uniknąć niespójności” - mówi Costa.


„Szereg odkrytych przez nas procesów matematycznych pokazuje, że podróże w czasie z wolną wolą są logicznie możliwe w naszym wszechświecie bez żadnego paradoksu”.

Badanie zostało opublikowane 21 września 2020r. TUTAJ.


______________________________________________

Nie chcesz przegapić kolejnych znalezisk? Kliknij TUTAJ.


Zapraszam również po więcej contentu ode mnie.

#ntdc #gruparatowaniapoziomu #kosmos


______________________________________________

źródło: Fabio Costa (left) and Germain Tobar (right)..jpg

Football news:

Alaba wants to play in midfield at a new club. This condition he put forward to Real Madrid and PSG
Leonardo: A decision on Mbappe's contract will be made soon. We also talk to Neymar, it's a pleasure to deal with him
Eric Bailly: If you ask me: Messi or Ronaldo?, I will say: Ramos. One of the best in the history of football
The head of Kick It Out Toxic masculinity in football is the problem. Some consider it normal to lash out at the family after the defeat of their team
Gladbach held off Pep's attack, but City's game without the ball is power. A bonus was the Bernard - he played as Gundogan
City have a lot of money to buy a lot of incredible players. Guardiola joked about the reasons for the winning streak
First, Zidane famously outsmarted Gasperini with a no-striker scheme. And then there was a deletion-and confused the plans of both teams